Ne, jūs nefilmuojate “reels”.
Vieną gražią dieną iš dangaus nusileido pirmasis video paslaugų užsakovas, kuriam prireikė “reels”. "Koks juokingas”, - pagalvojau ir numojau ranka, nes turbūt gi normalu, kad video srities neišmanantis žmogus nežino kas yra aspect ratio. Tačiau netruko ateiti ir kita graži diena, kai iš dangaus nusileido ir pirmasis laisvai samdomas videografas, pareiškęs, kad parduoda “reels” filmavimo paslaugas. Tai buvo pirmoji diena, kai man sutrūkčiojo akies vokas.
Kas yra ir kas nėra “reels”
Atsukime laiką atgal ir panagrinėkime kaip visa tai prasidėjo. Terminas “reels” pirmąjį kartą užgimė aplink 2020-sius, kai “Instagram” platforma nusprendė pakonkuruoti su vis labiau populiarėjančia “TikTok” platforma ir užkūrė trumpų bei visuomet vertikalių (9x16 aspect ratio) video funkciją. Iki to laiko nutiko ir daugybė kitų dalykų: 2017-ais vertikalius video populiarino tuo metu šviežiai užgimusi “TikTok” platforma, 2016-siais “Facebook” išleido “Story” funkciją, o vertikalių video pionieriumi yra laikomas 2011-ais pasirodęs “Snapchat”. Niekieno nuostabai, “reels” visada buvo ir bus tik pavadinimas, kuriuo “Instagram” pasirinko pavadinti savo platformos funkciją, o ne nauja video turinio kategorija, nušvietusi pasaulį naujomis spalvomis.
Bėgant laikui kai kurie žmonės ėmė maišyti “reels” su bet kokiu vertikaliai nufilmuotu video produktu, lyg kraštinių santykis (aspect ratio) galėtų stebuklingai transformuoti video turinį į naują žanrą ar stilių. Vertikaliu video gali būti bet koks video turinys - trumpos dokumentikos, humoristiniai klipai, reklamos, siaubiakai ar tiesiog jūsų kaimynas kalbantis į kamerą selfie režimu ir t.t. Vertikalus kraštinių santykis nė kiek nediktuoja turinio ypatybių ar netgi trukmės - ši priklauso nuo to, kurioje platformoje savo vertikalų video publikuosite. Taigi, vadinti visus vertikalius video “reelsais” yra tas pats, kaip vadinti sąsiuvinius knygomis, nes abu jie vienodos formos ir turi lapus.
“Niekieno nuostabai, “reels” visada buvo ir bus tik pavadinimas, kuriuo “Instagram” pasirinko pavadinti savo platformos funkciją, o ne nauja video turinio kategorija, nušvietusi pasaulį naujomis spalvomis.”
Teisingos terminologijos svarba
Nepasimesti terminų liūne svarbu dėl to, kad tai gali sukurti pagrindą nekokybiškai komunikacijai tarp kliento ir paslaugų tiekėjo. Kai klientas užsimano “reels” jis greičiausiai įsivaizduoja trumpą, greito tempo ir soc.medijų platformoms draugišką video, nes tokius dažniausiai mato populiariuose trenduose. Ką toks klientas iš tiesų turi omeny, tai “vertikalų video”, kurio turinys gali būti išties bet koks ir kurio montažo stilius neprivalo būti šoklus soc.medijų standartas. Čia yra vieta, kurioje turėtumėte įsikišti jūs - video turinio kūrėjai - ir užtikrinti, kad jūsų klientas aiškiai supranta ko prašo ir kad vertikalus video turinys išties atitiks sprendimą, reikalingą kliento tikslams pasiekti. Vartodami terminą “reels”, kai kalba eina apie tiesiog vertikalų video, o ne konkrečiai “Instagram” platformai skirtą turinį, jūs patys prisidedate prie terminologijos iškraipymo ir demonstruojate savo neprofesionalumą.
Prie ko čia profesionalumas? Ar tikrai jau tokia didelė tragedija kalbėti klientui patogiais terminais ir visus vertikalius video vadintis “reels”? Deja, kartu su klientais visus vertikalius video vadindami vienu vardu mes imame ignoruoti tai, kad tokie video yra publikuojami ne vienoje platformoje. “Instagram” turi savo standartus, “TikTok” - savo, o jei savo vertikaliu video norėsite išlaikyti “Facebook” ar “LinkedIn” auditorijos dėmesį, tai turės būti dar kitokio pobūdžio montažas. Jei siekiate išsisukti su vienu vertikaliu video visoms platformoms (nors puikiai žinote, kad tai nėra paveikiausias sprendimas jūsų klientui), drįstu sakyti, kad galbūt ir ne visai atsakingai žiūrite į savo darbą.
Viskas daug paprasčiau, nei atrodo
Galiausiai, visa ši vertikalių video tema yra daug paprastesnė nei atrodo. Vertikalus video - tai ne stebuklas, kuris išgelbės jūsų kliento marketingą ir ne video standartas, kuris apimtų konkrečias kūrybines taisykles. Tai ne žanras, ne stilius, ne turinio kryptis ar video trukmė. Vertikalus video (o taip pat ir “reels’as”) - tai bet koks video, išeksportuotas specifiškai 9x16 kraštinių santykiu. Ši techninė detalė yra be galo menka palyginus su tuo, koks svarbus yra turinys, kurį tame video sukuriate.
Taigi, kai kitą kartą klientas primygtinai vadins vertikalų video kraštinių santykį “reels”, nepamirškite maloniai šypsotis ir pasiteirauti iš tiesų svarbių klausimų: kur video bus naudojamas, kokius tikslus juo norima pasiekti konkrečiose platformose, išanalizuokite pasirinktų platformų auditorijas bei jų žiūrėjimo įpročius ir taip toliau. Užtikrinkite, kad net jei jūsų klientas ir nėra edukuotas video terminologijoje, jūs vis tiek galite užtikrinti kokybišką savo darbo atlikimą.
Na, o jei patys esate video kūrėjai ir “reels” vartojate kaip analogą vertikaliam video kraštinių santykiui - atleiskite, bet laikas susiimti. Jei galite sukurti “reels”, galite sukurti ir bet kokį kitą video, todėl nėra jokios prasmės vartoti klaidinančių terminų ir apriboti savęs vienu aspect ratio.