“Fake it till you make it”

Kažkada gūdžiais 1920-siais Alfredas Adleris sukūrė terapinę techniką, kurią pavadino “elgtis tarytum” (“acting as if”). Jos pagrindu Alfredas teigė, kad “jei norite turėti savybę, turite elgtis taip, tarytum jau ją turėtumėte”. Ši strategija suteikė jo klientams galimybę praktikuoti būdo savybes, kurios padėtų išguiti disfunkcinius jų elgesio modelius. Šis metodas įvairiomis formomis yra naudojamas ir šiandien.

“Fake it till you make it” (“apsimesk, kol galiausiai pavyks”) yra psichologinis įrankis, aptariamas ir neuromokslo tyrimuose. Pavyzdžiui, 1988 metais buvo atliktas eksperimentas, įrodantis, kad priverstinis šypsojimasi iš tiesų pagerina besišypsančiojo nuotaiką. Na, o šiame straipsnyje sužinosite kaip šį teiginį galite pritaikyti kūrybinėje praktikoje, siekdami efektyvesnio savo įgūdžių augimo.

Ką reiškia “feikinti?”

Iš savo pagrindų teiginys “Fake it till you make it” teigia, kad jei pasikliausime savo kompetencija ir pasitikėsime savimi, net ir nebūdami šimtaprocentiniai savo srities profesionalai gebėsime pagreitinti savo augimą link to taško, kuriame šis įvaizdis sutaps su realia mūsų ekspertize. Šis konceptas nepropaguoja apgavystės, priešingai - jis propaguoja pasitikėjimą savimi ir skatina imtis iššūkių, kurie išvestų mus iš komforto zonos. Kūrybinių paslaugų tiekėjams tai reiškia galimybę apsiimti projektais, kurie galbūt ir nėra tai, ką darome kiekvieną dieną, tačiau yra įmanomi jei padarysime geriausia ką galime.

Kaip “feikinti” teisingai?

“Feikinti” savo sugebėjimus ir žinias jokiu būdu nereiškia apie jas meluoti. Štai keletas pavyzdžių, kaip galite etiškai “feikinti” būdami kūrybinių paslaugų tiekėjais:

1. Pasitikėti savimi: Dauguma kūrėjų kenčia nuo “apsimetėlio sindromo”, abejoja savo galimybėmis sukurti tai, ko dar niekada nekūrė, nors ir turi visus tam reikalingus sugebėjimus. Tokiu atveju “feikinimas” galėtų pasireikšti pasiryžime atlikti naujo pobūdžio darbą pasitikint savimi, net jei ir neturime dešimtmečio patirties konkrečiame žanre ar stiliuje. Jei manote, kad jūsų įgūdžiai yra tinkami ir nuo kūrybinio žingsnio jus atbaido viso labo tik abejonės savimi, tai - puiki proga “feikinti” ir įgauti patirties dar vienoje srityje.

2. Apsiimti kūrybiniais iššūkiais: vienas geriausių būdų auginti savo ekspertizę - nuolatos apsiimti darbais, kurie reikalauja ne tik esamų, bet ir naujų įgūdžių. Tai gali atrodyti gąsdinančiai ar sudėtingai, tačiau tik taip galite iš tiesų priartėti prie savo svajonių “aš” tikslo. Jei tik esate pasiruošę aktyviai mokytis bei improvizuoti, naujas projektas, kuris yra tik nežymiai sudėtingesnis nei jūsų kasdieniai darbai, gali ženkliai pagreitinti jūsų profesinį augimą.

3. Nuolatos mokytis: kol “feikinate” ir spinduliuojate pasitikėjimu savimi, privalote nepamiršti kritiškai svarbaus nuolatinio savo žinių ir įgūdžių auginimo. Gyvi ir nuotoliniai kursai, workshop’ai ar mentorystės programos yra puikus būdas sukurti tiltą tarp to kas esate šiandien ir to, kas norite būti. “Feikinimas” niekada nepakeis tikro augimo - tai tik įrankis, kuris nepaliks jums kito pasirinkimo.

4. Kurti portfolio, kuris atitinka jūsų svajonių tikslą: jūsų portfolio yra galingas ginklas, kuriantis tai, kaip jus mato kūrybinių paslaugų užsakovai. Jei norite būti matomi kaip konkrečios srities ar nišos specialistai, formuokite savo portfolio pasirinkta kryptimi, net jei ta kryptimi dar tik einate.

5. Kurti tikslinių kontaktų ratą: apsupkite save profesionalais, kuriais norite tapti. Kurti tikslinių kontaktų ratą reiškia nuolatos bendrauti ir bendradarbiauti su specialistais bei mentoriais, kurie gali padėti efektyviau pasiekti jūsų tikslą, suteikti naudingų galimybių ar net jus parekomenduoti. Teisingos kompanijos pasirinkimas gali turėti didžiulę įtaką jūsų profesiniam augimui.

Kada “feikinimas” virsta apgaule

Nors “feikinimas” ir gali būti puiki augimo strategija, svarbu savo “feikinimo” galimybes vertinti adekvačiai. Neteisingai įvertinę savo įgūdžius ir užsigriebę per didelio tikslo jūs galite ne tik prarasti projektą ir klientą, bet ir susigadinti reputaciją ar net užsitraukti teisinę atsakomybę. Štai kaip galite to išvengti:

1. Būkite atviri apie savo kelionę: kai nusprendžiate apsiimti nauju kūrybiniu iššūkiu, būkite atviri su savo klientu ir informuokite, kad tai - ne kažkas, kuo užsiimate kiekvieną dieną. Leiskite jam žinoti, kad esate užtikrintas, jog galite sukurti tinkamą rezultatą, tačiau proceso eigoje galite susidurti ir su patirties stokos nulemtais sunkumais. Dauguma klientų tokį atvirumą vertina ir būna nusiteikę palaikyti jūsų profesinį augimą.

2. Ieškokite bendradarbiavimo: jei nusprendėte apsiimti projektu, kuris iš tiesų reikalauja gerokai daugiau ekspertizės, nei šiuo metu galite pasiūlyti, nedelsdami ieškokite bendradarbiavimo galimybių su labiau patyrusiais kolegomis. Tai jums suteiks galimybę įgyti visus įgūdžius, kurių galite išmokti konkrečiame projekte, tuo pačiu užtikrinant, kad projektas bus sėkmingas ir aukštos kokybės standarto.

3. Nustatykite realius lūkesčius: užtikrinkite, kad tiek jūs, tiek jūsų klientas vienodai įsivaizduojate kaip atrodo projekto sėkmė. Ne paslaptis, kad kūrybiniame versle visuomet geriau pažadėti mažiau ir padaryti daugiau, o ne priešingai.

Taigi,

“Feikinti, kol galiausiai pavyks” gali būti puikus požiūris kūrybiniams verslininkams, siekiantiems efektyvesnio augimo savo profesinių tikslų link. Svarbu prisiminti, kad “feikinimas” - tai ne apgaulė, o aktyvus mokymasis prisidengiant pasitikėjimu savimi. Priimdami nuolatos mus ugdančius iššūkius, uoliai besimokydami ir pasitikėdami savimi mes galime per ne tokį jau ir ilgą laiką savo “feikinimą” paversti profesine realybe.

Previous
Previous

Ne, jūs nefilmuojate “reels”.

Next
Next

Kaip komunikuoti su klientu, kuriam svarbiausia - kaina?