Jūs nenorite to, ką jie turi: talentingos rakštys ir reputaciniai fiasko

Jei dar nesusidūrėte su šiuo scenarijumi akis į akį, greičiausiai jau girdėjote tokio pobūdžio apkalbų: genialus dizaineris kuria įstabias grafikas, tačiau kiekvienas jo klientas gailisi jį nusamdęs. Patyręs videografas geba užfiksuoti amą atimančius kadrus, tačiau bendradarbiaudamas su kolegomis palieka nemalonų kvapą aikštelėje. Ir taip toliau.

Stebėtinai dažnai susiduriame su kolegomis ar paslaugų tiekėjais, kurie dėl jiems vieniems žinomų priežasčių nusprendžia, kad kūrybinis genialumas yra tiesioginis leidimas tapti rakštimi nepatogioje vietoje. Ar tikrai genialus darbas gali užmerkti akis prieš netinkamą elgesį?

Didžiojo Fotografo istorija

Susipažinkite su Simonu - hipotetiniu ir gerai žinomu vestuvių fotografu, kurio darbai kalba patys už save. Simono nuotraukos yra klientų Instagramo pasididžiavimas, jo paslaugos rezervuotos keliems metams į priekį, o besituokiančios porelės moka visą maišą auksinių už tai, kad jų šventę fiksuotų būtent Simono objektyvas.

Deja, už gražaus fasado slepiasi purvini užkulisiai: vestuvių dieną Simonas atvyksta pavėlavęs, mėtosi priekaištingais komentarais apie jaunųjų pasirinkimus ir “profesionaliai” ginčyjasi dėl apšvietimo sąlygų su vestuvių planuotoja. Galutinės vestuvių nuotraukos yra išties nepakartojamos, tačiau kai jaunųjų porelė prisimena savo šventę, jie prisimena ne nuotraukas, o stresą, kurį Simonas jiems sukėlė. Ar jie rekomenduos šį fotografą draugams? Baikit, nemanau.

Videografas, kuris neturėjo draugų

Susipažinkite su Mariumi - hipotetiniu ir itin įgudusiu video kūrėju, dirbančiu su respektabiliais klientais ir dideliais projektais. Marius kūrybiškas, geba įspūdingai perteikti istoriją kiekviename kadre, o techninės videografo žinios plečiasi su kiekvieno projekto montažu. Tačiau jei paklausite bet kurio Mariaus kolegos, išgirsite vieną: “su juo neįmanoma dirbti”.

Marius nepriima jokios kritikos, reikalauja dirbti tik taip, kaip jam atrodo geriausia, ir žemina kiekvieną kolegą, kuris abejoja jo kūrybiniais sprendimais. Vieno filmavimo metu jis netgi pasakė klientui, kad jo idėja “idiotiška”. O štai kolega Petras iš savo kliento girdėjo kaip Marius bandė melagingai įtikinti, jog yra geresnis specialistas už Petrą ir jo darbą gali atlikti pigiau.

Mariaus filmuota medžiaga - įstabi, tačiau jam nesiseka išlaikyti ilgalaikio bendradarbiavimo su klientais, o bendradarbiauti linkusių kolegų ratas mažėja su kiekvienu projektu. Šiandien Marius yra priverstas vis mažinti savo kainas tam, kad gautų darbo iš klientų, kuriems dar neteko girdėti apie jo sunkų charakterį.

Kodėl talentas jūsų neišgelbės

Štai faktas, kuris nepatinka nei Simonui, nei Mariui: šioje žemėje niekada netrūko talentingų kūrėjų. Žinoma, galite būti bene geriausi tame ką darote, tačiau jei bendradarbiavimas su jumis primena septynioliktą pragaro ratą, žmonės rinksis net ir mažiau talentingą jūsų kolegą, kad tik išvengtų bendradarbiavimo su jumis patirties. Bet koks kūrybinis verslas, kad ir koks meniškas jis bebūtų, iš savo pamatų stovi ant bendradarbystės ir komunikacijos darnos. Net ir genialūs techniniai sugebėjimai neišgelbės jūsų veiklos, jei nesugebėsite būti pakenčiamas partneris savo klientui kūrybinio darbo procese.

Klientas nesamdo jūsų tik tam, kad atneštumėte rezultatą: jis perka procesą, kuris padės jam pasiekti konkrečius tikslus. Jei šis procesas kuria nemalonią patirtį, kuri žemina, kelia stresą ar tiesiog nemaloniai nuteikia klientą, jūsų atnešamas rezultatas netenka prasmės. Geriausiu atveju galite tikėtis, kad nusivylęs klientas jumis nesiskųs, tačiau tikrai nesugrįš antrą kartą.

Neišvengiama reputacinė žąla

Turbūt labiausiai Simono ir Mariaus istorijoje kenčiantis aspektas yra jų reputacija. Kūrybinio verslo pasaulyje, kur rekomendacijos yra galingiausias marketingo įrankis, tai tampa tiesiu keliu į karjeros pražūtį. Žmonės kalba: ar tai būtų nusivylusi nuotaka, projekto vadovas ar įsižeidę renginio svečiai, jų istorija apie nemalonią patirtį dirbant su jumis keliauja netgi plačiau, nei geras žodis, kuriuo šie dalintusi projektui pasisekus.

Taip pat reputacija kenčia ir kolegų atžvilgiu: kai videografų tarpe Mariaus vardas garsėja kaip “to arogantiško asilo”, kuris padarys viską, kad pavogtų klientą ar pabrėžtų savo kūrybinį pranašumą, įstabi Mariaus kūryba nė kiek negelbėja jo suteršto vardo. Visi galime tapti gerais kūrybiniais specialistais - tai tik laiko ir mokslo klausimas. Kaži, ar laikas ir mokslas padėtų Mariui tapti geresniu žmogumi?

Manau, kad pats laikas jus supažindinti su Austėja - hipotetine grafikos dizainere, kurios įgūdžiai tikrai geri, tačiau ne tokie įspūdingi, kaip Mariaus ar Simono jų kūrybinėse srityse. Austėja visuomet turi darbo ir ją nuolatos rekomenduoja buvę klientai. Ar taip yra dėl to, kad klientai nesupranta kas yra “kokybė”? Ne, tiesiog su Austėja išties malonu dirbti. Ji įsiklauso į savo klientų poreikius, šauniai komunikuoja, visuomet išlaiko pozityvią ir bendradarbiaujančią atmosferą kiekvieno projekto metu. Dar daugiau: Austėja nemosikuoja savo “profesionalumu” prieš kiekvieno nosį ir nesijaučia turinti kažką įrodyti. Austėjos klientai nuolatos ją rekomenduoja ir grįžta vis naujiems projektams. Ne todėl, kad ji geriausia dizainerė mieste, o todėl, kad patirtis dirbant su ja yra išties verta jų laiko.

Ne tokie jau ir hipotetiniai pavyzdžiai

Galbūt ir jauku skaityti, kai visi šie personažai - hipotetiniai. Tačiau ir realybėje tokių veikėjų tikrai netrūksta.

“Aš esu profesionalus fotografas, jūs man neaiškinkit kaip jus fotografuot” - rėkia akivaizdžiai ne toks jau ir profesionalus fotografas pakviestas įamžinti verslo portretų. Drąsiai spėju, kad niekas pakartotinai jo nebekvietė.

“Visos šitos lempos, kurias tu naudoji - mėgėjų pasirinkimas” - švelniai “motyvuoja” aikštelės kolegas filmavimo apšvietėjas. Greičiausiai kitiems filmavimams komanda apsieis ir be jo įžvalgų.

“Jūsų pasirinkta fotografė gera, bet mano komanda gali nufotografuoti lygiai taip pat ir už mažesnę kainą” - kliento ausį laižo fotografas, kuris savo komandai moka vos kelis šimtus eurų už visos dienos renginio fotografiją, šerdamas juos pažadais apie “reputaciją” kurią jie užsidirbs fotografuodami žinomo prekės ženklo renginį. Žinoma, smagiausia čia ne tai, kaip fotografas valdo savo verslą, o tai, kad aplaižytos ausies klientas visą tai perduoda savo fotografei ir šis bandymas pavogti klientą nukeliauja per visos fotografų bendruomenės ausis.

Talentas vs. Charakteris: finalinė dvikova

Kadaise mūsų tėvai tikėjo, kad norint pasiekti įspūdingą karjerą, užtenka būti tiesiog geru specialistu. Kai kuriais atvejais tai ir yra tiesa, tačiau tie atvejai greičiau jau išimtys, o ne norma. Geniali kūryba ir pragariškas charakteris gali atnešti trumpalaikę sėkmę, kuriai pasibaigus bus bene neįmanoma iš naujo užsukti karjeros ratą. Atstatyti sugadintą reputaciją - sudėtinga misija, ypač jei jūsų vardas tampa nemalonios patirties sinonimu.

Žmonės yra linkę bendradarbiauti su tais, kuriais pasitiki, kuriuos gerbia ir kurių jaučiasi gerbiami. Taip, talentas leidžia jus pastebėti, tačiau tik jūsų charakteris lemia ar klientas taps ilgalaikiu jūsų draugu. Tad jei jaučiate menkos savivertės ar per didelio ego simptomus, kaip kad juos jaučia Marius ar Simonas, kviečiu pažvelgti į tai kaip į jūsų kūrybiniam verslui reikšmingus aspektus su kuriais verta pradėti tvarkytis. Neužtenka būti talentingu - reikia būti žmogišku, kai dirbame su žmonėmis. Ypač rinkoje, kurioje reputacija yra kertinis sėkmingos karjeros rodiklis.

Previous
Previous

Nustokite ieškoti klientų Feisbuke!

Next
Next

Visada daryti daugiau.