Nustokite ieškoti klientų Feisbuke!
Ak, feisbukas - kačių memų ir mamos daržo nuotraukų karalystė, o jei esate laisvai samdomas video ar foto kūrėjas, tai dar ir laukiniai darbo skelbimų vakarai! Bene kiekvienas kūrėjas savo karjerą pradeda optimistiškai dairydamasis į dešimtimis per dieną keliamus “ieškau fotografo/videografo!” įrašus socialinėje medijoje, ir visa tai tik tam, kad susipažintu su neišvengiamu nusivylimu paaiškėjus, kad “darbo pasiūlymas” yra vertas mažiau, nei McDonald’o sumuštinis.
Būkite atviri, o ko jūs tikėjotės? Nejaugi iš tiesų manote, kad rimto verslo savininkas jam svarbią ir verslo rizikas nešančią problemą spręs ieškodamas freelancerio feisbuke? Ne, didžioji dalis feisbuko pirkėjų į kūrybines paslaugas žiūri taip pat, kaip ir į jų paieškos procesą: kad viskas čia tik vieno mygtuko paspaudimas, easy peazy, viens du ir padaryta.
Beviltiškas komentavimas po kiekvienu feisbuko įrašu, tikintis, kad būtent jus iš šimto kitų pasirinks paslaugų ieškantis užsakovas - prasčiausias laiko leidimo būdas siekiant tą laiką monetizuoti. Jei kol kas tai neatrodo akivaizdu, leiskite paaiškinti:
Facebook yra socialinė platforma, laiminti savo vartotojų širdis tuo, kad įsijungus programėlę žada nekelti streso ir leisti atsipalaiduoti socializuojantis draugų rate. Čia mes tikimės mamos, tetos ir pusseserės įrašų apie pasiekimus gyvenime, sekamų įžymybių nuotraukų ar nesudėtingų pokalbių su bendrus hobius praktikuojančiais draugais bei nepažįstamaisiais. Facebook’e mes nesitikime dalykinės nuotaikos, verslo sandorių ar kito darbo dieną primenančio tono, kurį ir taip kiaurą dieną patiriame realiame darbe. Pagalvokite patys: jei dirbate ofise, ar įsijungiate feisbuką su intencija dar labiau padirbėti?
Joks verslo atstovas, sprendžiantis svarbią verslo problemą, nebandys jos spręsti durdamas pirštu į neaiškios kilmės socialinių medijų freelancerius. Jei užsakovas leidžia sau rinktis paslaugos tiekėją nesigilindamas toliau, nei jo valandinis įkainis, galima numanyti, kad ir jo sprendžiama problema nėra itin svarbi. O jei problema nesvarbi, į jos sprendimą niekas daug ir neinvestuoja.
Užvis baisiausia feisbuko klientų medžioklės dalis - dažniausiai tokie klientai nėra linkę rimtai žiūrėti į užsakomų paslaugų procesą. Vargu, ar jums pavyks pakalbinti potencialų klientą siekiant išsiaiškinti kokybišką projekto brief’ą, be kurio projekto atlikimas neturi didelės prasmės. Net jei ir pavyksta prisibelsti į potencialaus kliento asmenines žinutes ir šis jums atrašo, dažniausiai toks klientas siekia kuo greičiau ir efektyviau įvykdyti užsakymą ir tai daro remdamasis į pigiausios kainos pasirinkimą. Tai visiškai nepalanku jums, jei siekiate profesionaliai atlikti paslaugą ir bent jau išsiaiškinti kodėl ją atliekate ar kokiais duomenimis bus matuojama jos sėkmė.
Jei jūsų tikslas yra prisirinkti smulkių ir menkai apmokamų užsakymų - feisbukas gali būti vieta kur sužvejosite kažką tinkamo sau. Tai puikiai tinka tiems, kurie kūrybines paslaugas praktikuoja kaip papildomą veiklą ir nesiekia formuoti prekės ženklo ar ilgalaikės karjeros. Na, o jei vis tik siekiate kūrybinę veiklą paversti realia karjera, greičiausiai laikas susimąstyti apie kitus būdus kaip galite pritraukti klientus.
Realus pasaulis - taip, jis vis dar egzistuoja!
Štai radikalus pasiūlymas jums: nulipkite nuo kompo ekrano ir susipažinkite su žmonėmis realiame pasaulyje. Žinau, skamba pašėlusiai! Norite tikėkite, norite - ne, bet realus žmogiškas bendravimas vis dar egzistuoja ir tai gali atnešti jums daug palankesnių verslo klientų, nei mistinės personos feisbuko įrašuose. Apsilankykite ten, kur renkasi jūsų tikslinė klientūra - meno galerijoje, verslo konferencijoje ar networking’o renginyje - ir greičiausiai išeisite ne tik su taure pigaus vyno skrandyje, bet ir keliomis klientų rekomendacijomis. Rekomendacijos iš lūpų į lūpas vis dar yra paveikiausias marketingo būdas, ypač Lietuvoje, kur kiekvieno kaimyno pusbrolio senelis pažįsta kažką, kam kaip tik reikia videografo paslaugų.
Naudokitės proga ne tik ten, kur jūsų jau laukia - apsilankite renginiuose, kurie gali atverti naujų nišų jūsų kūrybinėje veikloje. Jūs specializuojatės storytelling’e , tad eikite ir pasakokite savo istoriją. Patikėkite, daug sunkiau ignoruoti jūsų žavų veidą, kai jis stovi čia pat prieš akis, o ne už kompiuterio ekrano.
Internetinis puslapis - jūsų pardavėjas 24/7
Vietoj to, kad feisbuke belstumėtės į uždarytas duris, susikurkite internetinį puslapį, kuris veiks kaip jūsų pardavimų asistentas dvidešimt keturias valandas per parą. Tebūnie tai tik vienas puslapis, pristatantis jūsų žavingą portfolio, klientų atsiliepimus ir kontaktines detales. Leiskite būsimiems klientams pamilti jūsų darbą be didelių pastangų skrolinant pro šimtus komentarų ar ieškant jūsų vardo socialinių tinklų kanaluose.
Taip pat nepamirškite susitvarkyti SEO niuansų. Taip Irena, kuri 3 val. nakties staiga prisiminė, kad neturi videografo ateinančios savaitės renginiui, ras jūsų internetinį puslapį kaip iš dangaus nukritusį išsigelbėjimą. Leiskite Google atvesti klientus pas jus vietoj to, kad leistumėte laiką besiknaisiodami feisbuko liekanų krūvoje.
Na, o itin retais atvejais, kai feisbuke užtinkate darbo skelbimą, kuris, rodos, idealiai atitinka tai, ką jūs galite pasiūlyti, palikite savo internetinio puslapio nuorodą komentare. Jei ne šiam klientui, tai kitiems, kurie potencialiai pastebės jus kaip konkrečios paslaugos tiekėją ir turės galimybę su jumis susipažinti. Tiesa, būkite atsargūs: jei savo nuoroda dalinsitės po bene kiekvienu įrašu, jūsų vardas praras specializacijos kryptingumą ir vėl taps tik vienu iš šimto eilinių komentarų.
LinkedIn: menininkų nuvertintas perlas
Žinau ką galvojate: LinkedIn? Rimtai? Ar tai nėra platforma, kurioje sukasi visokie kostiumuoti dėdės ir puošnūs verslo terminai? Taip, būtent. Tai yra platforma, kurioje sukasi pagrindiniai jūsų klientai: verslai, agentūros ir kiti, kurie įprastai moka pinigus tokiems kaip jūs.
Reguliariai dalinkitės savo projektų sėkmės istorijomis, užkulisių momentais ir kurkite profesinius ryšius. Įsitraukite į pokalbius su potencialiais klientais ten, kur dalykiniai pokalbiai yra įprastas platformos tonas - jie bus daug labiau nusiteikę gerbti jūsų darbo įkainius, jei šalimais nesimėtys mamos nuotraukos ir keli pasenę memai.
Paprasto prašymo galia
Ar paskutinis jūsų klientas absoliučiai įsimylėjo tai, kaip atliekate savo paslaugas? Užtikrinkite, kad tai neliktų paslaptyje. Leiskite jiems žinoti, kad būtumėte be galo laimingas, jei šie parekomenduotų jus keliems savo kolegoms. Nustebtumėte, kiek klientų mielai jus rekomenduos jei tik to paprašysite. Asmeninė rekomendacija iš kliento, kuris su jumis jau dirbo, yra nepalyginamai stipresnė nei kažkieno komentaras po feisbuko įrašu.
Bendradarbiaukite su kitais kūrėjais
Vietoj to, kad į kiekvieną kitą kūrybinių paslaugų tiekėją žiūrėtumėte kaip į konkurentą, apjunkite savo jėgas bendriems projektams. Pažįstate fotografą, kuris nespėja suktis tarp daugybės projektų? Susisiekite su pasiūlymu palengvinti jo naštą perimant keletą klientų į savo rankas. Vis dėlto, Lietuva yra nedidelė šalis ir kūrėjų bendruomenė čia turi draugauti, o ne peštis tarpusavyje.
Be to, bendradarbiaudami su kolegomis galite dirbti prie didesnių projektų, nei kada nors sugebėtumėte dirbdamas vienas. Tai lemia ir didesnes projektų kainas ir neišvengiamą edukaciją dirbant su įvairių sričių specialistais, o galiausiai - naujus potencialių klientų kontaktus.
Ar tikrai Facebook - visada blogai?
Nepaisant šimto minusų, feisbuko klientūra turi ir kelis pliusus. Vieną kartą per metus jums gali pasisekti būti pirmuoju, kuris pateiks tinkamą pasiūlymą potencialiam klientui, o tas klientas nebus absoliutus kelmas ir bent truputį rimtai žiūrės į savo sprendžiamą problemą. Nemeluoju, tai iš tiesų nutinka, tačiau retai kada dažniau nei kartą per metus. Sėkmės procentas feisbuke ne ką didesnis nei tas, kurio galite tikėtis tokiuose puslapiuose kaip paslaugos.lt: iš kelių tūkstančių užklausų, kurios teigia ieškančios kūrybinių paslaugų, bet iš tiesų ieško tiesiog mėgėjo su fotiku, viena užklausa pasirodo beesanti visai naudinga. Tai gali būti užklausa, kuri bus adekvačiai apmokama arba idealiai tiks jūsų portfolio už vidutinio lygio atlygį. Kartais žmonės iš tiesų nežino kitų būdų ieškoti kūrybinių paslaugų ir tokie klientai gali tapti geraisiais pavyzdžiais.
Feisbukas gali tapti puikia vieta klientams medžioti, jei jūsų tiksliniai užsakymai yra mokyklų šimtadieniai, privačios šventės, absoliučiai pradedančiųjų lygio praktika, paprasti montažai iš stock’o ir panašūs veiksniai. Taip pat feisbukas yra tinkama erdvė kolaboracijoms prie didesnių projektų, kai paslaugų užklausas pateikia kiti kūrybinių paslaugų tiekėjai, ieškantys papildomų komandos narių.
Tačiau yra ištisas kalnas paslaugų užklausų, kurias (jei laikote save profesionalu) reikėtų tiesiog ignoruoti jūsų pačių laiko ir įvaizdžio dėlei:
“ieškome reels filmuotojo”.
Nebambėsime ant užsakovų dėl to, kad 9:16 kraštinių santykį vadina “reels”, o operatorius praminė “filmuotojais”. Tačiau turime suprasti, kad tokį suvokimą demonstruojantis žmogus savo pageidaujamo “reelso” nelaiko kažkuo, kas reikalautų profesionalios produkcijos. Čia “reels” - socialinės medijos storiukas, kurį pagaminti kliento įsivaizdavimu galima per kelias minutes ir greičiausiai telefonu. Net jei užklausoje įvardijamas “profesionalus reels filmuotojas”, nesitikėkite, kad taip kreipiamasi į jus. Ar tikrai norite dirbti darbą, kurį, užsakovo nuomone, gali atlikti marketingo praktikantas ir iš kurio kokybės nesitikima nieko daugiau? Žinoma, su pačiu darbu nėra nieko blogo, tačiau po žeme savo žemumų ieškančios jo kainos (sąlygojamos tų pačių menkų lūkesčių) jus tikrai nustebintų.“gal yra pradedančiųjų fotografų, kurie…”
Pamirškite apie savo vardo asocijavimą su įrašais, kurie pabrėžtinai ieško neprofesionalių paslaugų tiekėjų. Čia negalioja taisyklė, kad palikdami savo darbų nuorodą komentare jūs pozicionuojate save kaip šios srities paslaugų tiekėją. Ne, čia jūs pozicionuojate save kaip tai, ko klientas ir prašo: mėgėją arba dirbantį už centus (o dažnai ir nemokamai). Jei tokiu savęs nelaikote, kokio velnio beldžiatės į užsakovo duris?“reikia 30 s video, komentuokit su valandiniu įkainiu”
Tokie ir panašūs skelbimai sako tik vieną: tai yra vadinamasis “kainos pirkėjas”, kurio pasirinkimą lems žemiausia paslaugos kaina. Šmaikštesni video kūrėjai čia pakomentuos, kad “30 sek. video gali kainuoti nuo kelių šimtų iki kelių šimtų tūkstančių eurų”, tačiau tokia kandi edukacija nėra veiksminga žmogui, kuris neturi jokio supratimo apie video produkcijos procesus ir nesuvokia, kad valandinis įkainis nėra protingas kūrybinių paslaugų kainodaros būdas. Prisiminkite: ne visi skelbimai, minintys jūsų kūrybinę veiklą, yra skirti jums. Tai - ne jūsų klientas.“kiek kainuotų sukurti video apie…”
Šis įrašas gali slėpti dvejopą užsakovą. Vienu atveju, užsakovas gali būti “kainos pirkėjas” ir ieškoti tiekėjų, kurie pasiūlys pigiausią paslaugą. Kitu atveju, užsakovas gali iš tiesų nežinoti video produkcijos įkainių ir nuoširdžiai domėtis būsimo projekto kaštų rėmais. Abiem atvejais jūs negalite atsakyti į šį klausimą paprasta žinute. Siekdami nustatyti projekto kainą mes privalome išsiaiškinti ne vieną detalę ir toli gražu nesivadovaujame tik tuo, kiek laiko užtruks projektą įgyvendinti ar kokios įrangos tam prireiks. Jei šiandien - jūsų laiminga diena ir klientas yra nusiteikęs apie tai pasikalbėti, galbūt čia ir gali užgimti gražus bendradarbiavimas. Vis dėlto, juk kai kurie užsakovai iš tiesų nežino kur daugiau ieškoti kūrybinių paslaugų tiekėjų.
Sėkmės istorijos
Pasidalinsiu asmenine patirtimi, kai feisbukas iš tiesų suteikė naudingų bendradarbiavimo galimybių.
Per pastaruosius du metus tokios sėkmės istorijos nutiko vos du kartus. Abiem atvejais klientas dirbo prie didelio projekto, kuriuo rūpinosi kiti, tačiau buvo paliktas atsakingu už videografo suradimą konkrečiai užduočiai. Užuodusi potencialą feisbuko darbo skelbime nepasididžiavau parašyti jiems žinutę. Vienu atveju tai suteikė galimybę mano komandai dirbti prie “700 Vilnius” projekto, kuriame filmavome prezidento V.Adamkaus interviu. Nustebinsiu, tai buvo neapmokamas projektas, tačiau visi komandoje bendrai sutarėme, kad norime pabūti viename kambaryje su savo kartos prezidentu. Kai kurie iki šiol savo nuotrauką su prezidentu laiko pasikabinę ant sienos.
Antruoju atveju didžiulei reklaminei kampanijai prireikė video produkcijos paslaugų ir kliento marketingo skyriaus atstovė nusprendė jų ieškoti būtent feisbuke. Štai ir atvejis, kai klientas tiesiog nežino kur kitur galėtų rasti paslaugų tiekėją. Nufilmavome žavingą reklamą, kurią vėliau dar pusę metų savo socialiniuose tinkluose bei “Forum Cinemas” kino salėse matė turbūt kiekvienas vilnietis. Tiesa, reklamos produkcijos kaina (nors ir įvardinta ne vienu tūkstančiu) buvo juokingai maža, palyginus su tuo kokia galėjo būti, tad nuo feisbuko prakeiksmo ir čia nepabėgome.
Kaip ir minėjau, sėkmė aplanko kartą metuose.
Taigi,
Kaip bežiūrėsi, feisbukas nėra vieta, kurioje potencialūs klientai siektų išspręsti svarbias savo verslų problemas. Profesionalūs kūrybinių paslaugų tiekėjai siekia būtent priešingo - spręsti svarbias ir klientui reikšmingas problemas, į kurias būtų verta investuoti ne tik kūrybinę ekspertizę, bet ir kliento laiką bei pinigus. Tai nereiškia, kad kūrėjai nenori dirbti su menkai apmokamais projektais ar tiesiog yra turto ištroškę maniakai. Priešingai - niekur kitur pasaulyje nerasite tiek “iš idėjos” dirbančių profesionalų, kiek kūrybinėse srityse. Tačiau privalome nepamiršti, kad kūrybinis verslas - taip pat verslas, todėl egzistuoja minimali finansinė riba, kurią kūrėjas gali sau leisti, jei siekia formuoti efektyvią kūrybinio verslininko karjerą. Jei toji riba yra didesnė, nei dažnas feisbuko užsakymas už kelis šimtus eurų - galbūt laikas susimąstyti apie kitus būdus ieškoti klientų.
Galiausiai, jei siekiate rimtai žiūrėti į savo kūrybinius procesus, jums palankiausia dirbti su žmonėmis, kurie juos taip pat vertina. O tai greičiausiai nebus žmogus, kuris iš savo pusės į paieškos procesą investuoja vos du click’us ir kelis neaiškius žodžius, pavadindamas tai “užklausa”.
Iki susimąstymų.