Praktiniai žingsniai į kūrybinę karjerą…

Ne vienas skaitytojas pasipiktinęs klausė: kodėl “Kūrybinis Protas” nesidalina konkrečiais praktiniais žingsniais, kurie padėtų pasiekti sėkmingą kūrybinę karjerą? Argi tai nėra tai ko siekiame? Kodėl kalbama “aplinkui”?

Taigi, skaitytojas nori taktikų. Apie jas ir pakalbėkime.

Taktika ir strategija: kuo tai skiriasi?

Taktikos - tai konkretūs žingsniai, kuriuos galite priimti siekdami savo tikslo. Pavyzdžiui:

  • Keliate įvairų turinį į soc.medijas, tikėdamiesi taip prisitraukti klientus ir auditoriją. Tai - taktika.

  • Pasakote vieną, o ne kitą, nes manote, kad laiku ir vietoje išsakyta pozicija atneš jums naudos. Tai - taktika.

  • Susidraugaujate su kolegomis kūrėjais, tikėdamiesi, kad taip turėsite projektų ateityje. Tai - taktika.

  • Suorganizuojate, kad apie jūsų veiklą išeitų straipsnis spaudoje. Tai - taktika.

  • Rašote šimtus šaltų email’ų potencialiems klientams, tikėdamiesi jų užsakymų. Tai - taktika.

  • Nusiperkate kursus, kurie pakels jūsų kvalifikaciją kūrybiniame kelyje. Tai - taktika.

  • Susikuriate kūrybinį portfolio, tikėdamiesi, kad jo turinys pritrauks jums klientų. Tai - taktika.

Ir taip toliau.

Tuo tarpu, strategija - tai kryptis, savotiškas kompasas, kuris paverčia jūsų taktinius ėjimus tikslingais. Būtent strategijos, sistemų atpažinimo ir jų pritaikymo sau jus siekia išmokyti “Kūrybinis protas”.

Tiek pavieniai asmenys, tiek verslai dažnai neskiria strategijos nuo taktikų. To pasekoje matome daug taktikų ir dar daugiau nusiskundimų, kad jos neveikia. Petras iš UAB “Petriena” žino, kad komunikacija soc.medijose yra neišvengiama taktika jo verslui ir atkakliai moka savo darbuotojams, kad ši taktika būtų vykdoma. Tačiau Petras nežino kodėl tai daro (apart to, kad tai daro jo kolegos ir konkurentai) ir neturi aiškaus supratimo kaip ši taktika prisideda prie jo verslo strategijos. Petras seka praktinius nurodymus nesuprasdamas sistemos. Petras yra avelė.

Jūs taip pat galite ir be “Kūrybinio proto” pagalbos rasti daugybę praktinių patarimų kaip užsidirbti iš kūrybos, kiek kartų per dieną kur skelbti savo komunikaciją, ką komunikuoti ar kaip susirasti brangiai mokančių klientų. Internetas pilnas universalių patarimų ir “7 žingsnių programų”, tačiau kažkodėl vis tiek susiduriame su akivaizdžia problema ir jos rezultatu: masėmis individualių kūrėjų, kurie neranda atsakymo į sėkmingo verslo valdymo klausimą.

Ar tikrai tikitės, kad yra vienas vaistas nuo visų ligų?

Pavyzdžiai iš gyvenimo

Kalbant apie vaistus, štai populiarus pavyzdys: atėję į gydytojo kabinetą jūs nesitikite, kad šis išgirdęs “man skauda galvą” duos jums tabletę ir paleis namo. Ne, gydytojas su jumis pasikalbės, išsiaiškins konkrečią problemą, atliks tyrimus, nustatys individualią diagnozę ir tik tada paskirs jums gydymo planą. Gali būti, kad jūsų galvos skausmas iš tiesų yra užspausto kaklo nervo pasėkmė ir pirmoji akivaizdi taktika - tabletė nuo skausmo - nė kiek nepagerins jūsų situacijos. Gydytojas tai žino ir nesimėto tabletėmis prieš tai neišsiaiškinęs individualių aplinkybių. Taip ir jūs neturėtumėte ieškoti greito sprendimo taktikose, kai nesuprantate kokia kryptimi siekiate judėti.

Kitas pavyzdys apie medikus iš pokalbio su skaitytoju: jei paklausite mediko kaip nusmesti svorį, šis neabejotinai pasidalins populiariomis taktikomis - daugiau judėkite, gerai miegokite, valgykite sveikai ir nedaug. Ar tai iš tiesų padeda? Kažkiek. Tačiau jei norite iš tiesų efektyviai mesti svorį, jums prireiks individualaus mitybos bei sporto plano, kuris būtų pritaikytas būtent jums. Strategija čia yra “sveikas gyvenimo būdas ir geresni mitybos įpročiai”, tačiau taktikos galėtų būti “5km ant bėgimo takelio kiekvieną rytą” ar “makdonaldo apribojimas iki karto per mėnesį” ir kiti dieną iš dienos pritaikomi veiksmai, kurie tinka jūsų kūnui. Kryptis aiški, sprendimai taip pat.

Tarkim, užsimanėte praleisti savaitę Disneland’e. Akivaizdus sprendimas būtų nusipirkti lėktuvo bilietus, užsirezervuoti viešbutį ir jau rytoj eiti į Disneyland’ą. Tai kodėl mes visi dar nešokame polkos su Mikiu? Jei nesate turtuolis, šis akivaizdžiai praktiniais žingsniais paremtas planas jums nepavyks. Vietoj to galite sudaryti ilgalaikę pinigų kaupimo/taupymo strategiją ir ją paremti tokiomis taktikomis kaip “atsidėsiu po 50 eurų nuo kiekvienos algos”, “nebepirksiu kavos išėjęs į miestą” ar “likus metams iki kelionės pradėsiu ieškoti pigesnių bilietų”. Kai kalbame apie gyvenimišką situaciją, o ne mistifikuotą verslą, strategija ir taktikos taip pat ima atrodyti natūrali gyvenimo dalis.

Na ir paskutinis pavyzdys iš tikrai jums visiems pažįstamos srities: jei susidūrėte su problemomis santykiuose, greičiausiai žinote, kad jos neišsispręs tiesiog mostelėjus rankele, atsiprašius ar pabėgus iš situacijos. Vėlgi, turite viziją kaip norite patobulinti savo santykius (kur esate dabar, su kuo tame esate ir kokia kryptimi eisite), o šiam tikslui pritaikote atitinkamas ir individualiai jūsų santykiams tinkamas taktikas: atvirus pasikalbėjimus kas savaitę, dažnesnius pasimatymus, o galbūt net einate pas psichologą, kad išmoktumėte geriau valdyti emocijas ir įsiklausyti į savo partnerį. Kiekvienai strategijai, kiekvienam tikslui egzistuoja ir individualios taktikos.

Kur einate ir kas ten jūsų laukia?

Visus praktinius žingsnius jūs jau žinote: turėkite gerus kūrybinius įgūdžius ir pasirinkite kryptį (specializacija), išsigryninkite kokią problemą sprendžiate savo paslaugų pagalba (vertės pasiūlymas), apibrėžkite koks žmogus su ta problema susiduria (tikslinė auditorija), suvokite kokioje sistemoje žaidžiate šį žaidimą (rinkos ir sistemos analizė), išsikelkite tikslą ir būkite pasiruošę į jį atkakliai keliauti. Tai yra pradinio taško suformavimas, be kurio jūs absoliučiai niekur nepajudėsite.

Ir tik tuomet galvokite apie taktikas, komunikaciją ir visus veiksmus, kuriuos atliksite, kad ilgainiui tai suformuotų jūsų prekės ženklo istoriją.

Strategija yra kompasas, nurodantis tolimą kryptį, o dauguma besipiktinančių kūrybinių paslaugų tiekėjų nežiūri toliau, nei artimiausias (ir greičiausiai atsitiktinis) klientas bei jo piniginė. Ką galima atsakyti, kai vestuvių videografas klausia taktikos pritraukti klientams, tačiau net nesiruošia pasigilinti kaip veikia vestuvių organizavimo industrija? Ar padės videografui žinojimas, kad “galima kelti video turinį apie savo darbus į internetus”, jei jis neturi jokios komunikacijos krypties ir kiekvienas video yra keliamas neturint ilgalaikio plano? Ar padės iš dangaus nukritusi duomenų bazė su potencialių klientų kontaktais, jei neturite nuovokos kaip juos atsirinkti ar kokią komunikacijos strategiją naudoti?

Pradėkite nuo pirmo praktinio žingsnio: atsakykite sau kokį pokytį siekiate sukurti ir kieno gyvenimas nuo to pagerės.

Šis tas apie pastangas

“Tai tu labiau pasistenk”.
Kai kurie skatina stengtis, perlipti savo baimes, įgyti geresnių įpročių, būti atvirais, jautriais, o be to ir nepamiršti viso to paviešinti internete. Visi šie patarimai siunčia potekstę, kad esame kažkuo netinkami, o jei būtume tinkami - mums viskas pasisektų. Pakeisk charakterį, įpročius, elgesį ir viskas bus gerai.

Bėda ta, kad greitesnis bėgimas į priekį mums nė kiek nepadės, jei bėgame ne į tą pusę. Strategija yra tai, kas leidžia pamatyti bėgimo taką dar prieš į jį įbėgant.

Priežastys, kodėl kiti vengia strategijos

  • Žmonės nemato sistemos ir kaip ji sąveikauja su jų tikslais

  • Žmonės mato sistemą, tačiau neapsisprendžia ar nori žaisti pagal jos taisykles ar jai prieštarauti

  • Žmonės nori greitų rezultatų

  • Žmonės renkasi tai, kas “ant bangos” ir taip nusimeta atsakomybę

  • Žmonės netiki, kad strategija pavyks

  • Žmonės tiki, kad strategija pavyks ir bijo atsakomybės, kuri užkris jai įsipareigojus

  • Žmonės yra įpratę vadovautis instrukcijomis ir nuolankiai jų klausyti

  • Žmonės nenori išsiskirti iš kitų

  • Žmonės gailisi visų iki šiol įdėtų pastangų ir vengia pradėti iš naujo

  • Žmonės vengia iš tikrųjų dirbti ir laukia savotiško aukso puodo

Be galo malonu svajoti apie rytojų, bet ne visi yra iš tiesų pasiruošę ten kelti koją.

Taigi,

Kūrybinių paslaugų bendruomenėje mes susiduriame su nepasitenkinimu ir verdančiu noru pakeisti situaciją, su kuria tiek daug mūsų susiduria. Kas antras skundžiasi viskuo nuo nepasiekiamos klientūros iki juokingai mažų kainų. Tačiau kad ir kaip stipriai norėtume pokyčio, nesame pasiryžę iš tiesų rimtai pažiūrėti į jo galimybę.

Yra labai geras posakis iš paskutinės S.Godin knygos, kuris skamba taip: you’re not sitting in traffic, you are traffic. Pagalvokite ar tikrai patys savo veiksmais neprisidedate prie to, kokią sistemą formuojate kūrybinių paslaugų verslo pasaulyje ir ką galite padaryti geriau.

Previous
Previous

Neįtikėtinai tikra istorija arba “Talento nepragersi”

Next
Next

Pasirinkti savo klientą…