Pasirinkti savo klientą…
Klientai, klientai, klientai. Jie nulemia ne tik mūsų laimę ir kančią, bet ir ateities perspektyvą. Jei pasirinksime netinkamą klientų balą, gali būti, kad ir po dešimtmečio vis dar liksime baloje. Taip, taip, perskaitėte teisingai: jūsų klientai yra vienas iš svarbiausių jūsų pasirinkimų kūrybinio verslo kelyje ir privalote gan anksti nuspręsti, kokį klientą pasirinksite ir kur šiuo pasirinkimu padėsite sau nueiti.
Pasirinkite klientą, kuris atitinka jūsų viziją
Pagalvokite apie savo kūrybinį stilių, profesinius tikslus, darbo metodus ar net asmenines vertybes. Tuomet pagalvokite, koks klientas nuoširdžiai vertintų tai, ką atstovaujate tiek kaip kūrėjas, tiek kaip asmuo. Galbūt jūsų klientas vertina originalumą, kūrybiškas idėjas? O gal strateginį mąstymą ar nerealiai gerą vartotojų aptarnavimą? Galbūt jis svajoja apie “greitai ir pigiai ir… vidutiniškai”? Kiekvienam savo, mes nesmerkiame.
Kas tai bebūtų, kai jūsų ir kliento vizija bendradarbiavimui atitinka, tai ne tik palengvina darbo procesą, bet ir leidžia kurti jums autentišką kūrybinių darbų portfolio. Žingsnis po žingsnio ir jūsų geriausi darbai, lydimi dalelės autentiškumo, kuria jums unikalų prekės ženklą.
Pasirinkite klientą, kuris vertina jūsų ekspertizę, o ne darbo įgyvendinimą
Kai kurie klientai į kūrybinių paslaugų procesą žvelgia kaip į prekės įsigyjimą prekybos centre. Toks klientas gali jus matyti kaip “atlikėją” - kažką, kas techniškai įgyvendins duotą užduotį. Kai kuriems kūrėjams tai netgi gali patikti ir aš negaliu jų smerkti - kiekvienam savas klientas. Tačiau tiems, kuriems ši dinamika nėra artima, rekomenduočiau ieškoti kliento, kuris vertintų jus kaip kūrybinį partnerį, o ne techninį paslaugos tiekėją.
Kūrybinių paslaugų sritis yra šauni tuo, kad čia mes neatliekame vien techninio darbo: dažniausiai esame vertinami už kūrybinį požiūrį į problemas bei jų sprendimus ir gebėjimą pristatyti daugiau, nei klientas galėtų tikėtis. Jei taip kūrybines paslaugas suprantate ir jūs, siekite pritraukti klientus, kurie ieško kūrybinio indėlio ir jūsų ekspertizės. Tuo pačiu paleiskite tuos, kurie mėgsta sakyti, kad “jūsų kamera gražiai fotkina” - jie neieško to, ką jūs galite pasiūlyti.
Pavyzdžiui, jei esate dizaineris ir siekiate ne tik štampuoti paveiksliukus, prioritetizuokite klientus, kurie ieško jūsų indėlio į bendrą prekės ženklo istoriją ir vizualinį identitetą, o ne tik greito logotipo pagaminimo. Tik dirbdami su jus atliepiančiais klientais galėsite išpildyti pilną savo potencialą.
Rinkitės santykių kūrimą, o ne projektų kaitą
Nedarykite klaidos žiūrėdami į klientus kaip į vaikštančias pinigines, kurios gali papildyti jūsiškę. Klientai - tai žmonės, o su žmonėmis mes kuriame santykius. Šis požiūris (akivaizdus, bet ne visiems priimtinas) gali tapti transformacija tam kaip formuojate savo klientų ratą ir skatinate jų regeneraciją. Pasirinkdami klientus su kuriais galite kurti ilgalaikį santykį jūs atveriate nesibaigiančias duris ateities bendradarbiavimui, rekomendacijoms ir stipresnio prekės ženklo auginimui. Vietoj to, kad šokinėtumėte nuo vieno projekto iki kito, įvertinkite ar naujasis klientas turi potencialo tapti ilgalaikiu jūsų partneriu ir sukurti abipusę vertę. Investuokite į tai, ką jau turite!
Nebijokite pasakyti “ne”
Viena sudėtingiausių ir tuo pačiu vertingiausių dienų bet kurio kūrybinio verslininko gyvenime yra diena, kai išmokstame sakyti “ne” klientams, kurie tiesiog nėra skirti mums. Gerai įsiskaitykite: atsisakydami netinkamų klientų jūs atveriate kelią tiems, kurie iš tiesų vertina jūsų darbą.
Tai gali reikšti, kad pasakysite “ne” klientui, kuris turi juokingai mažą biudžetą, siekia kontroliuoti kiekvieną jūsų žingsnį arba nori, kad darbą atliktumėte per neadekvačiai trumpą laiką. Gali būti, kad sakydami “ne” susidursite su baime, jog paleidę šį klientą neturėsite nieko (o juk galėjote turėti “kažką”), tačiau baimė nėra ta emocija, kuri turėtų priimti sprendimą už jus. Kiekvienas klientas formuoja jūsų profesinį kelią, todėl verčiau šį laiką praleiskite imdamiesi veiksmų, kurie padėtų pritraukti išties tinkamą ir jūsų darbą vertinantį klientą.
Kai išmokstame pasakyti “ne”, atsiduriame geresnėje pozicijoje kai pagaliau sutinkame išties tinkamą klientą ir galime pasakyti “taip”. Tai ne tik leidžia jums atlikti išties geriausią savo darbą, bet ir užtikrina, kad jūsų klientai gaus tokį specialistą, kokio iš tiesų ieško.
Apibrėžkite savo kliento profilį ir likite jam ištikimi
Jei parduodate kūrybines paslaugas, greičiausiai esate šioks toks verslininkas. O jei esate verslininkas, privalote apibrėžti savo idealų kliento profilį, kuris taps kompasu kelyje link to, kas jums iš tiesų svarbu. Apgalvokite kokioje industrijoje dirba jūsų tikslinis klientas, koks jo biudžetas, kokios jo vertybės, problemos, siekiamybės ir dar dešimtys kitų aspektų. Kuo tikslesnis jūsų kliento profilis - tuo tiksliau galite išsigryninti savo pasiūlymą ir komunikacijos kryptį. Kai gerai žinote kam parduodate, parduoti tampa ne taip jau ir sunku.
Žinoma, ne visi jūsų klientai bus idealūs, kaip susikurtame profilyje. Tačiau tai padeda vertinant visus įeinančius klientus, kuriuos nuo šiol galite lyginti su savo idealaus kliento standartu. Pavyzdžiui, jei apsibrėžėte, kad jūsų idealus klientas vertina kūrybinę laisvę ir turi tam tikrai kokybei neišvengiamą biudžetą, jums bus lengviau atsisakyti pigių ar jūsų kūrybinę laisvę skaudinančių pasiūlymų.
Šis savotiškas išrankumas yra neišvengiamas siekiant susikurti itin stiprų kūrybinį portfolio ir jus tenkinantį prekės ženklą savo profesinėje veikloje.
“Tai mano klientas bus milijardierius kuris norės išleisti daug pinigų…”
Žinau, kad taip negalvojate. Taip galvotų tik tie, kurių viduje kirba nusistovėjusi “prekės-piniginės” sistema, kuriai visi mano žodžiai prieštarauja.
Tačiau jei vis tik susidursite su šiuo požiūriu, priminkite jo savininkui, kad klientus mes renkamės ne pagal neapibrėžtus norus, o pagal tai kokiam žmogui mes iš tiesų galime suteikti daugiausiai vertės. Kokią problemą geriausiai sprendžiame ir koks žmogus su ta problema susiduria? Jūs jau žinote ką darote gerai. Dabar pagalvokite kas jūsų sugebėjimus vertintų užvis labiausiai. Stabilus uždarbis, prasmingas kūrybinis verslas, veikli karjera, gera reputacija, malonūs klientai - tai ir dar daugiau yra neišvengiami bonusai to kūrėjo, kuris pažįsta savo specializaciją, žino savo klientą ir išlieka ištikimas ilgalaikei verslo strategijai, kurios kryptis apjungia šiuos bei kitus elementus.
Per daug mūsų gyvena baimėje neturėti klientų vietoj to, kad šios baimės energiją paskirtų teisingų klientų pritraukimui. Didelė dalis šių kūrėjų taip niekada ir nepradeda pilnavertės kūrybinės karjeros, nes bijo, kad įmerkę abi kojas tiesiog paskęs. Žinoma, kad paskęs, jei vos įmerkę kojas puls panikuoti ir slidinėti ant mažų, jų pėdos dydžiui netinkamų akmenų. Šioje metaforoje neskęsta tie, kurie žino kur plaukia, kokiame vandenyje ir kokios priemonės (ar akmenys) padės į savo tikslą nuplaukti efektyviausiai.
Iki susimąstymų.