Kaip teisingai dirbti “už barterį”?
Mainai (barteris) – prekių ir paslaugų mainų sistema, nenaudojanti pinigų kaip tarpininko. Tai prekyba, paremta natūriniais mainais, kai prekės ir paslaugos keičiamos į prekes ir paslaugas nenaudojant pinigų. Prekės įvertinamos pagal pasaulines arba sutartines kainas, siekiant laiduoti mainų ekvivalentiškumą.
Šaltinis: R. Vainienė "Ekonomikos terminų žodynas"‘
Jei esate kūrybinių paslaugų tiekėjai, neabejotinai esate susidūrę su užsakovais, kurie už video ar foto kūrybą tikisi atsiskaityti barteriu. Tame nėra nieko blogo: barterinių mainų sistema egzistuoja dar nuo pirmųjų civilizacijų laikų ir yra visiškai legalus būdas atsiskaityti už prekes ar paslaugas, jei su tuo sutinka abi sandorio pusės. Paprastai tariant, barteris nutinka tuomet, kai jūs galite pasiūlyti savo paslaugas mainais už užsakovo prekes ar paslaugas.
Kaip bebūtų, barteriniai mainai privalo būti sąžiningi: abi sandorio pusės privalo būti lygiavertės. Būtent čia dažniausiai susiduriame su neatitikimais, o kartais netgi absurdiškai neadekvačiomis užklausomis iš barterinių mainų siekiančių užsakovų.
Ar jūsų mainai sąžiningi?
Siekdami užtikrinti, kad barteris yra sąžiningas, pirmiausiai privalote aiškiai numatyti savo paslaugų vertę. Apie tai, kaip tai padaryti, dažnai kalbame kituose Kūrybinio Proto straipsniuose. Kai ją jau žinote, nėra sudėtinga išsigryninti užsakovo prekių ar paslaugų vertę, kuri atitiktų tinkamą kompensaciją. Pavyzdžiui, jei esate kremukų entuziastas ir kuriate video produkciją kremukų gamintojui, galite aiškiai įsivertinti kiek kainuoja jūsų paslauga ir išsigryninti kiek kremukų (pagal konkrečią jų kainą) atitinka jūsų paslaugos vertę.
Absurdas prasideda tuomet, kai kremukų gamintojas ima primygtinai siūlyti vieną prabangų kremuką už beveik visada gerokai brangesnę kūrybinę paslaugą. Nė viena barteriaujanti pusė neturėtų būti dominuojanti atlygio sprendime ir kremukų gamintojas čia taip pat negali nustatyti kiek kremukų jis yra nusiteikęs paaukoti už tai, kad jūs atliktumėte paslaugą. Siekiant sąžiningų mainų, abi sandorio pusės turi aiškiai žinoti savo barterio vertę ir atitinkamai ją pritaikyti viena kitos pasiūlymui.
Darbas “už reklamą”
Kai kurie užsakovai turi įžūlumo tikėti, kad už kūrybines paslaugas galima atsiskaityti reklama (arba kitaip žinomu terminu “exposure”). Tokie užsakovai siūlo atlikti paslaugą už tai, kad pasidalintų jų rezultatu savo socialiniuose tinkluose, o jūs turėtumėte dar vieną blizgantį darbą savo portfolio. Kai kurie netgi drįsta siūlyti neapmokamą praktiką, suformuluodami pasiūlymą taip, lyg toji praktika būtų jūsų barterinis atlygis. Visa tai - apgavystė vidury baltos dienos.
Reklamos paslaugos yra ir gali būti barterinių mainų vienetas, tačiau neapsigaukite įtikinėjami, kad dalybos soc.tinkluose yra apčiuopiama reklama. Jei jūsų užsakovas nori atsiskaityti reklama, užtikrinkite, kad galite jos rezultatus įvertinti konkrečiais duomenimis. Tai kad užsakovas pasidalins jūsų kūriniu soc.tinkluose jums neatneš jokios apčiuopiamos naudos. Net jei jūsų užsakovas - pats prezidentas, paprasčiausiai neįmanoma užtikrinti, kad matomumas soc.tinklų anketoje atneš apčiuopiamų rezultatų jūsų naudai. Jei mainai rizikuoja neatnešti grįžtamosios vertės - tai nėra sąžiningi mainai.
Reklama, kurią galima įvertinti barteriu - tai konkrečia pinigų suma vertinama reklama, dažniausiai reklamos plotas, kurį galite įsigyti mainais į savo paslaugas. Tai galėtų būti lauko reklamos stendas, keletas sekundžių televizijoje, radijo reklama ar net sponsored įrašas toje pačioje soc.medijų erdvėje. Kai reklama tampa aiškiai paremta finansiniais duomenimis, galime laikyti ją barteriu.
Ką daryti, jei užsakovas užsimerkia prieš logiką ir toliau primygtinai žada, kad jo sekėjų srautas neabejotinai pataps jūsų klientais? Jei užsakovas išties siekia atvesti jums klientų, pasiūlykite jam tai padaryti labiau užtikrintais būdais: tegul klientas rekomenduoja jus konkretiems žmonėms, suorganizuoja jums pokalbius su potencialiais klientais. Galiausiai, visuomet galite pasirašyti sutartį, kurioje nurodysite, kad jei kliento dalybos jūsų turiniu soc.medijų erdvėje neatveda jums bent 3 mokių klientų, jis privalo sumokėti už atliktas paslaugas iš savo kišenės.
Jums nereikia klientų, kad būtumėte matomas
Kartais pradedantieji kūrėjai suklysta galvodami, kad matomumas yra išties vertinga mainų dalis ir jie privalo bent truputį padirbėti nemokamai, kad tokį susikurtų. Noriu priminti, kad apie tai jau kalbėjome šiame Kūrybinio Proto straipsnyje. Jums nereikalingi klientai tam, kad susikurtumėte profesionalų portfolio ar turėtumėte kokybišką komunikaciją viešojoje erdvėje. Tik itin išskirtiniais atvejais neapmokamas darbas gali atnešti vertingos naudos: pavyzdžiui, jei išties filmuojate ar fotografuojate prezidentą, gali būti, kad tai ženkliai prisidės prie jūsų prekės ženklo (asmeninio ar verslo) pasitikėjimo formavimo. Tokiais atvejais turite patys pasversti kiek realios naudos galite gauti aukodami savo resursus be finansinės grąžos ir ar tai yra naudingas sprendimas jūsų individualaus verslo atžvilgiu.
Taigi,
Jei užkliūnate už kliento, kuris siekia barteriu išspręsti savo problemą, nepabijokite įsivertinti realios šio barterio naudos arba koreguoti barterinių mainų sąlygų taip, kad šios garantuotų jums grįžtamąją vertę. Kaip ten bebūtų, tiekdami kūrybines paslaugas jūs užsiimate kūrybiniu verslu, o juk joks sėkmingas verslas neišaugo nuolatos užsiimdamas neapmokama ar neužtikrintos grąžos praktika.
Pasitikėkite savimi ir žinokite, kokią vertę klientui kuria jūsų paslaugos - tuomet nekils jokių sunkumų įsivertinant kiek jos turėtų kainuoti ar kokie mainai jų atžvilgiu būtų sąžiningi.
Iki susimąstymų.