Tikroji kūrybinių paslaugų vertė
Vakar turėjome grupinę “Kūrybinio proto” konsultaciją ir bebėgant trečiai susitikimo valandai iškilo tema apie inovatyvumą. Dažniausiai inovaciją suprantame kaip kažką radikalaus: kartą per X metų užgimstantį išradimą, kuris apverčia pasaulį aukštyn kojomis. Tai galėtų būti automobilis, mobilus telefonas, dirbtinis intelektas ir taip toliau.
Visgi, aš tikiu, kad inovatyvus požiūris yra vertybė, kurios nereikėtų palikti tik technologijų entuziastams ir jų laboratorijoms. Tiesą sakant, būtent inovatyvus požiūris yra tai, kas sukuria tikrąją vertę kūrybinių paslaugų profesijoje.
Kas yra kūrybiškumas?
Daugybė video, foto ar dizaino kūrėjų laiko save kūrybiškomis asmenybėmis ir numano, kad ši savybė prideda jų paslaugai vertės. Tačiau ar gerai suprantame, koks kūrybiškumas yra vertingas mūsų klientams?
Pradėkime nuo to, kas nėra kūrybiškumas: sugebėjimas naudotis fotoaparatu, techninių taisyklių išmanymas, graži kadro kompozicija, taisyklingas dizaino lygiavimas, apšvietimo formavimo įgūdžiai ar bet koks sugebėjimas techniškai atlikti darbą, kurio pageidauja užsakovas. Nepykit, tai nėra kūrybiškumas, tai - techninis savo amato išmanymas.
Kūrybiškumas prasideda tada, kai gebame savo techninius įgūdžius pritaikyti kūrybiškam problemų sprendimui. Tai inovatyvus požiūris į duotą problemą, o ne sprendimo atlikimas pagal duotus nurodymus. Čia tinka garsioji Henry Ford citata: “Jei būčiau paklausęs žmonių, ko jie nori, jie būtų atsakę - greitesnių arklių”. Ši mintis gan tiksliai atspindi, kodėl techniškai išpildytas darbas ne visada yra tai, ko klientui iš tiesų reikia. Kūrybiniu protu nepasižymintys užsakovai sprendimą įsivaizduoja savo turimos informacijos rėmuose, tuo tarpu tikroji kūrybininko vertė slypi gebėjime kūrybiškai spręsti duotas problemas ir pasiūlyti tai, ko užsakovas galbūt net nebuvo svarstęs.
Ar jus pakeis dirbtinis intelektas?
Techniniai įgūdžiai yra būtini, tačiau tai yra tik žemiausia kartelė. Profesionaliai filmuoti bei montuoti, nufotografuoti gražų portretą ar sukurti švarų dizainą nėra sudėtinga - tai viso labo reikalauja mokslo ir praktikos. Jei šiandien didžiausią savo paslaugų vertę statote ant techninių sugebėjimų, technologijos neišvengiamai vieną dieną jus pasivys, o jums beliks drebėti kartu su populiacija, kuri baiminasi dirbtinio intelekto.
Dirbtinis intelektas nėra kūrybiškas. Bent jau šiandien, visa jo esmė glūdi sugebėjime kurti turinį remiantis iki šiol egzistuojančia informacija. Tai - neįtikėtinai naudingas ir plačias galimybes smulkioms inovacijoms atveriantis įrankis, tačiau Henry Fordui jis nebūtų pasiūlęs sukurti automobilio. Žmonės, kurie išvystys stiprų kūrybinį protą - inovatyvų požiūrį - visada turės konkurencinį pranašumą prieš dirbtinį intelektą.
Kaip atrodo kūrybiškas problemų sprendimas?
Štai istorija, kurią labai mėgsta pasakoti marketingo specialistas Rory Sutherland: į Rory kreipėsi Didžiosios Britanijos geležinkelių įmonė, siekdama išspręsti klientų nepasitenkinimo problema. Traukinius besirenkantys keleiviai reiškė nepasitenkinimą dėl per ilgai trunkančių kelionių, ilgo laukimo, vėlavimų. Užsakovas iškėlė klausimą: kaip gi pagreitinti traukinius, kad žmonės nesiskųstų? Ar samdyti daugiau inžinierių ir kurti naują mechanizmą? Ar ieškoti technologinių sprendimų geležinkelio struktūrai pagreitinti? Kad ir ką šis užsakovas galvojo, visa tai neišvengiamai rėmėsi į milijardines išlaidas dėl vieno kito sutaupyto pusvalandžio.
Rory Sutherland garsėja inovatyviu požiūriu ir kūrybiniais problemų sprendimais, tad ir šiuo atveju jis pasiūlė kai ką, ko užsakovas net nesugalvojo įsivaizduoti. Jis atkreipė dėmesį, kad iš tiesų šioje situacijoje yra sprendžiama ne traukinių greičio, o klientų pasitenkinimo problema ir ją reikėtų spręsti psichologiškai. Jis pasiūlė kaip geranoriškumo ir aukšto statuso gestą siūlyti taurę šampano ir taip klientų nepasitenkinimą paversti malonia kelionės patirtimi. Tai suveikė tiesiog stebuklingai: verslo klasės klientai maloniai priėmė netikėtą šampano gestą, kuris iki šiol erzinančius laukimo momentus užpildė malonumo ir atsipalaidavimo pojūčiais. Na ir žinoma, užsakovui šis problemos sprendimas kainavo milijardais mažiau, nei bet kokia techninė inovacija.
Taip pat ir jūs, būdami kūrybinių paslaugų tiekėjais, galite kūrybiškai pažvelgti į sprendžiamas problemas. Kai jūsų klientas prašo sukurti logotipą, negalvokite tik apie tai, kaip šis kūrinys turi derėti spalvomis ar šriftais. Verčiau pagalvokite ar logotipas iš viso sprendžia problemą, kurią užsakovas įsivaizduoja sprendžiantis logotipo pagalba. Galbūt tikroji šio užsakovo problema yra prekės ženklo identiteto trūkumas arba nesugebėjimas išsiskirti konkurencingoje rinkoje. Štai čia jūs galite sukurti tikrąją vertę - ne tik sukurti logotipą, bet ir padėti klientui atrasti jų prekės ženklo esmę (o tuo pačiu pasiūlyti ir platesnį savo paslaugų spektrą).
Arba: jei klientas užsimano video reklamos, ar žinote kokią problemą šia reklama jis bando išspręsti? Galų gale, ar išsiaiškinę problemą sutinkate, kad geriausias sprendimas bus video reklama? Nebijokite atstumti kliento, jei matote, kad jo investicija į jūsų paslaugas neatneš tikrų rezultatų. Tai jūsų profesionalios darbo etikos dalis.
Štai kaip kūrybinį problemų sprendimą galite pritaikyti praktikoje su artimiausiu klientu:
Užduokite gilesnius klausimus. Užuot skubėję pradėti projektą, stabtelkite ir pasikalbėkite su klientu. Paklauskite:
Kokius verslo tikslus šis projektas turi pasiekti?
Kodėl iki šiol nepavyko pasiekti išsikeltų tikslų?
Ką bandėte anksčiau ir kodėl tai neveikė?
Šie ir panašūs klausimai padės jums suprasti, kokią problemą klientas iš tikrųjų bando išspręsti ir kokios sprendimo galimybės yra jums prieinamos. Dažnai klientai nesuvokia “the bigger picture” situacijos ir tik po pokalbio su profesionalu (jumis) supranta, kad „greitesnis arklys“ jiems iš tikrųjų nepadės pasiekti savo tikslų.
Siūlykite viziją, ne tik produktą. Kai suprasite problemą, pasiūlykite ne tik techninį sprendimą, bet ir platesnę viziją, kaip jūs galite padėti. Klientas prašo fotosesijos? Pasidomėkite kaip nuotraukos bus naudojamos ir pasiūlykite kūrybinę koncepciją, kuri derėtų su jų komunikacija. Galbūt jiems reikia ne tik gražių nuotraukų, bet ir išsamios vizualinės istorijos, kuri atskleistų jų prekės ženklo asmenybę.
Neapsiribokite kliento vizija – pasiūlykite geresnį sprendimą. Kartais klientas gali užsispirti dėl tam tikro sprendimo, kurį numatė kaip tinkamą savo problemai. Pavyzdžiui, jis nori labai tradicinio dizaino arba griežtai laikosi vienos idėjos, nes matė ją veikiant pas konkurentus. Jei matote, kad jų sprendimas neveiks, nebūkite bailus siūlyti savo idėją. Pavyzdžiui: Jei klientas nori minimalistinio logotipo, tačiau toks stilius nėra tinkamas jų prekės ženklui, pasiūlykite alternatyvų sprendimą, pagrįstą jų rinkos situacija ir auditorijos lūkesčiais. Juk esate profesionalai - imkite savo klientą už rankos ir veskite ten, kur jis nori nueiti su jūsų pagalba.
Taigi,
Techniniai įgūdžiai gali būti išmokti, tačiau kūrybinis mąstymas ir gebėjimas matyti plačiau yra tai, kas atneša tikrąją vertę. Klientai jus samdys ne dėl to, kad turite geriausią kamerą ar mokate sukurti tą šaunų efektą montažo programoje, o todėl, kad sugebate rasti kūrybinius sprendimus, kurie padeda jiems augti ir išspręsti jų verslo iššūkius.
Henry Ford nepadarė greitesnių arklių – jis sukūrė automobilį, nes suprato, kad žmonėms iš tiesų reikia ne greitesnio arklio, o patogesnio, greitesnio ir efektyvesnio būdo keliauti. Kūryboje tas pats – ne visada reikia sekti techninių poreikių nurodymais, kartais būtina peržengti ribas ir pasiūlyti sprendimą, kuris iš tiesų padėtų klientui pasiekti savo tikslą.
Šiandien kūrybinių paslaugų rinka yra perpildyta talentingais technikais, tačiau išlieka skurdi inovatyviai mąstančiais kūrėjais. Jei pradėsite šį įgūdį lavinti jau šiandien, galbūt ateityje tai taps jūsų išskirtinumu nuolat augančios konkurencijos rinkoje.