“Gali būti pradedantysis arba mėgėjas”

Yra vienas reiškinys, kuris niekada nenustoja manęs džiuginti: kūrybinių paslaugų užsakovai kurie ieško pradedančiųjų.

Jūs žinote apie ką kalbu: dažniausiai socialinėse medijose pasirodančius skelbimus, kur koks nors verslas ar individas ieško video kūrėjų, dizainerių ar fotografų jiems reikalingai produkcijai sukurti. Dažniausiai toks skelbimas atrodo gan įprastai, tačiau it pilypas iš kanapių kažkur sakinyje išlenda frazė “gali būti pradedantysis arba mėgėjas”.


Yra trys priežastys dėl ko užsakovas gali ieškoti pradedančiojo kūrybinių paslaugų tiekėjo:

1. Klientas nuoširdžiai tiki, kad jam nereikia kokybiškos produkcijos ir tiesiog nori, kad kažkas palaikytų kamerą (arba daug dažniau ragelį) prieš nesuplanuotus ir kažkaip profesionaliai neapgalvotus kadrus. Jokių lūkesčių, jokios kritikos rezultatams. Pvz.: individualūs (ne verslo) klientai, nekomercinis turinys, įrankių testavimo situacijos.

2. Klientą veža visuomenininko vaidmuo ir šį išpildyti jis bando suteikdamas praktiką kuo platesniam ratui pradedančiųjų kūrėjų. Jokių lūkesčių, o galbūt net ir lašelis edukacijos. Pvz.: production’ai, ieškantys praktikantų.

3. Klientas yra tiesiog Suktas Lapinas, kuris bando visais būdais išleisti kuo mažiau pinigų ir tikisi, kad paminėjęs mėgėjus bei pradedančiuosius galės argumentuoti savo neadekvačiai mažą biudžetą: “aš juk sakiau, kad tinka ir pradedantieji, mes nesiruošiame čia leisti milijonų!”

Kad ir kaip norisi manyti, kad trečiasis variantas yra dažniausiai pasitaikanti realybė, noriu ir jums ir sau palinkėti vilties, kad egzistuoja ir pirmieji du užsakovų variantai, kurie iš tiesų yra ideali terpė auginti savo klientų komunikacijos ir įrankių valdymo įgūdžius be didelės rizikos.

Kad ir kaip norisi manyti, kad trečiasis variantas yra dažniausiai pasitaikanti realybė, noriu ir jums ir sau palinkėti vilties, kad egzistuoja ir pirmieji du užsakovų variantai, kurie iš tiesų yra ideali terpė auginti savo klientų komunikacijos ir įrankių valdymo įgūdžius be didelės rizikos.


Kaip bebūtų, trečiojo tipo klientų yra išties apstu, o ypač didelė jų koncentracija slepiasi socialinių medijų skelbimuose. Tai užsakovai, kurie ieško pigios darbo jėgos turėdami visiškai ne pigius lūkesčius. Neapsigaukite - jie puikiai supranta ką daro. Yra daugybė kitų būdų paskelbti, kad ieškai pigių paslaugų ir atrasti tiekėjų, kurie su malonumu imsis jas atlikti. Nėra jokio reikalo bijoti, kad būsi nesuprastas, kai neturi ko slėpti. Paskelbus preliminarią užduotį ir idealaus biudžeto rėmus visuomet atsiras kūrėjas, kuriam tai bus kaip tik tinkama suma už nurodytą darbą.

Kokio lygio kūrėjas atlieps kliento biudžetą - čia jau ne klientui spręsti. Galbūt darbas pakankamai lengvas, kad ir patyręs kūrėjas apsiimtų jį atlikti už nedidelę kainą. Galbūt rezultato lūkesčiai išties aukšti ir prie geriausių norų tik specializuotas profesionalas sugebės atlikti užduotį tinkamai. Tokiu atveju neturėtų būti gėdinga išgirsti mandagius komentarus, kad lūkesčiai neatitinka biudžeto. Gyvename ir mokomės, ar ne?

Tačiau užduodamas "pradedantysis ar mėgėjas” gaidelę Suktas Lapinas renkasi pranešti apie savo biudžetą pačiu veidmainiškiausiu būdu: imituodamas mažus lūkesčius tam, kad galėtų pateisinti per mažą biudžetą. Pabrėžiu, mes kalbame tik apie tuos atvejus, kai toks kūrėjo lygio įvardijimas yra motyvuotas kliento intencijos sutaupyti. Jokioje kitoje verslo srityje nesusidursite su situacija, kur klientas gali nuspręsti kiek jis nori mokėti už geidžiamą paslaugą. Retai kitoje situacijoje susidursite ir su pasiryžimu perduoti atsakomybę už savo verslo gerovę neprofesionaliam specialistui.

Kiekvieną kartą pamačiusi tokį skelbimą noriu klausti tik vieno: ar užsakovas iš viso supranta ką reiškia būti pradedančiuoju operatoriumi, dizaineriu ar fotografu?

Kiekvieną kartą pamačiusi tokį skelbimą noriu klausti tik vieno: ar užsakovas iš viso supranta ką reiškia būti pradedančiuoju operatoriumi, dizaineriu ar fotografu? Ar suvokia, kokio žinių bei sugebėjimų lygio gali tikėtis? Dažnai praktika rodo priešingai, nuolatos tenka susidurti su skelbimais, kurie prieštarauja patys sau. Pavyzdžiui: “Sveiki, ieškau pradedančiojo video kūrėjo, kuris išmanytų ką daro”.

Jokiu būdu nenoriu pasakyti, kad pradedantieji visiškai neišmano ką daro. Ne, jie beveik garantuotai išmano daugiau už savo klientą. Tačiau remiantis tiesiog sausa logika, kai žmogus išmano tai, ką daro - jis nėra pradedantysis, jis yra savo srities specialistas.


Tikras pradedantysis ar mėgėjas, susiduręs su Suktuoju Lapinu rizikuoja prarasti apskritai bet kokį norą užsiimti kūrybiniu verslu. Gerai neišmanydamas nei kokių klausimų klausti, nei kaip išsiaiškinti užduotį (pripažinkime, “padaryk man 30s reels” nė velnio nėra tikra užduotis) pradedantysis įsisuka į pragaro ratą, kuriame paklusniai vykdo šios srities neišmanančio kliento nurodymus, niekada nepasiekia tinkamo rezultato (dažniausiai - nes neturi komunikacijos įrankių, reikiamų jam nustatyti), o vienintelė patirtis, kurią pradedantysis iš viso šito sugeba išgauti - tai nemalonaus bendradarbiavimo patirtis. Turime suprasti, kad kūrybiniai įgūdžiai, “estetikos pojūtis” (labai mėgstama frazė pradedančiųjų skelbimuose) ar darbo įrankių turėjimas nėra tai, kas sukurs sprendimą kliento problemai. Didžioji kūrybinių paslaugų darbo dalis vyksta gerokai prieš keliaujant į darbo aikštelę. Pasikliaudami Lapino įtikinėjimais, jog “čia nieko daug nereikia, čia trumpai ir paprastai” mes beveik visada įsisukame į š**ų malūną, po kurio dar ilgai negalime nusiplauti nemalonaus kvapo.

Suktas Lapinas taip pat niekada neliks patenkintas pradedančiojo darbu, nes jo lūkesčiai ir nebuvo skirti pradedantiesiems. Sutaupyti jam gal ir pavyko, tačiau tik savo laiko ir nervų kaina. Galiausiai Lapiną randame senamiesčio bare prie nealkoholinio bokalo besiskundžiant kolegoms kaip “neina” jo įmonės komunikacija, kaip “neveikia visos tos reklamos” ar “kokie visi tie menininkai išpindėję”. Juk pripažinti, kad skūpai neivenstuoji į profesionalą ir pats vadovauji projektui apie kurį nieko neišmanai, būtų gėdinga, ar ne?


Laimei, kaip aptarėme pradžioje, yra užsakovų, kurie pradedančiųjų ieško adekvačiai suvokdami savo lūkesčius. Deja, filtro tokiems užsakovams nėra, o bandymo kelias čia gali būti išties pragaišingas.

Todėl kaskart, kai iškyla vėliava rėkianti “gali būti pradedantysis arba mėgėjas”, rekomenduočiau užsidėti akinius ir į skelbimą žiūrėti itin įdėmia akimi. Kodėl šis užsakovas ieško mėgėjų? Kokia jo motyvacija? Ar jūs esate tikslinė šio skelbimo auditorija? Jeigu atrandate, kad esate pozicijoje, kuri reikalauja imtis menkai apmokamo darbo patirties - galbūt tai ir yra jūsų klientas. Tačiau bet kuriuo kitu atveju turėtumėme nusisukti nuo investuoti į savo verslą nenusiteikusių užsakovų, nes tai paprasčiausiai nėra naudinga nei jums, nei klientui.

Klientui tai - bevertė investicija, pinigai “į orą”. Suprasdamas, kad turi problemą, jis bando ją spręsti neadekvačia investicija ir to pasekoje neišvengiamai pralaimi. Mes turime žinoti, kada kliento užklausa yra pakankamai neadekvati, kad etiškiausias įmanomas sprendimas būtų jos tiesiog atsisakyti. Mes nepraktikuojame apgavystės, kuomet pinigai imami už darbą, kurio tikrai nepavyks padaryti arba kuris apvogia mus.

Kūrėjui tai - nei patirtis, nei uždarbis. Esu tikra, kad laiką, kurį praleisite su nemotyvuotu klientu, galite praleisti daug naudingiau. Pavyzdžiui, stiprindami savo specializaciją bei ekspertizę ar dirbdami ties tikslinių, aukštos kokybės klientų pritraukimu.

Jei klientas skelbiasi ieškantis pradedančiojo paslaugų tiekėjo (tai yra dar besimokančio specialisto), tegul tame mokslo procese ir dalyvauja.

Na, o jei vis tik nusprendėte apsiimti darbu su klientu, kuris neišvengiamai užlips jums ant galvos, pasinaudokite proga tobulinti savo komunikacijos su klientais įgūdžius. Tik užduodami teisingus klausimus ir išgrynindami aiškius duomenis galime atlikti bent jau neatmestiną darbą savo užsakovui. Šie įgūdžiai yra daug svarsbesni nei sugebėjimas mėgėjiškai ar ne mėgėjiškai valdyti savo kūrybinius įrankius. Jei klientas skelbiasi ieškantis pradedančiojo paslaugų tiekėjo (tai yra dar besimokančio specialisto), tegul tame mokslo procese ir dalyvauja. Mokykitės klausti, analizuokite projekto iššūkius dešimtimis kartų ilgiau, nei tai darytų brangus profesionalas, testuokite įvairias komunikacijos praktikas, kurios jums bus naudingos ateityje. Parsisiųskite kūrybinio projekto brief’ą ir praleiskite kelias valandas aptarinėdami kiekvieną niuansą!

Vis tik ne kūrybinių įrankių valdymas, o gebėjimas valdyti komunikaciją su klientais jums atneš aukštos kokybės klientūrą kai galiausiai nebesitenkinsite tik “pradedančiųjų ar mėgėjų” darbo skelbimais.

Previous
Previous

Kodėl valandinis įkainis jus veda į minusą

Next
Next

Ar žinote ką parduodate, kai parduodate kūrybinę paslaugą?