Kaip mesti darbą ir tapti full-time kūrėju?
Taigi, jau kurį laiką mąstote apie paleistus plaukus, svajojate mesti darbą ir pilna širdimi atsiduoti kūrybiniam verslui. Gali būti, kad tai darote jau ne vienerius metus, tačiau įvairios baimės ir abejonės vis skatina šį žingsnį nutolinti. Juk net ir nuobodžiausias darbas ar labiausiai užknisantis vadovas nėra taip baisu, kaip finansinis nestabilumas, kuris gręsia tapus laisvo oro direktoriumi. Ką daryti ir kaip tam pasiruošti?
Perėjimas į full-time poziciją nėra apie didelius šuolius į priekį, priešingai - visą tai remiasi į smulkius ir apgalvotus žingsnius:
1. Susikurkite klientų bazę iš anksto
Nesitikėkite, kad išeisite iš darbo, pranešite pasauliui, jog kuriate meną ir į jus suskris įvairiausio plauko klientai. Žiūrėkite į full-time kūrybininko poziciją kaip į naują darbo vietą: užtikrinkite, kad turite tam reikiamų kvalifikacijų, įrangos, žinių, portfolio pavyzdžių ir jau pirmąją dieną galėsite pradėti uždirbti pinigus. Idealiu atveju, jūs norite turėti bent 3-5 potencialius klientus, kuriems galite pradėti teikti paslaugas vos palikę senąją darbo vietą.
Štai kaip galite tai padaryti:
Išsigryninkite savo specializaciją bei nišą: beveik neįmanoma išauginti verslo, kuris siūlo “viską ir visiems”. Jei filmuojate ar fotografuojate, atraskite nišą, kurioje tai darote kurdami didžiausią vertę.
Viršykite lūkesčius: dar nepalikę pastovios darbo vietos rūpinkitės pirmaisiais darbais ir klientų atsiliepimais. Viršykite klientų lūkesčius už mažą kainą, nes šiame etape jų rekomendacijos taps jūsų pagrindine reklamos priemone.
Kurkite ryšius: iš anksto komunikuokite savo aplinkai apie tai kokios veiklos imatės. Įsitraukite į bendruomenes, pažinkite kolegas. Paklauskite draugų bei pažįstamų, galbūt jie pažįsta kažką, kam jūsų paslaugų reikėtų jau dabar.
Rūpinkitės portfolio: dažnas kūrėjas šį darbą palieka “pirmiems veiklos metams”, tačiau taip jie tik degina brangų laiką. Portfolio turi atsirasti dar prieš pradedant kūrybinę veiklą - kaip kitaip jūsų pirmasis klientas sužinos ką galite jam pasiūlyti?
Nusistatykite kainodarą: dažnas kūrėjas įsivaizduoja, kad per pirmuosius metus privalo dirbti pusvelčiui (neretai tai būna susiję su neparuoštu portfolio). Jei siekiate išlaikyti save finansiškai, jūsų kainodara turi būti sukurta taip, kad galėtumėte šį tikslą pasiekti. Nustatykite savo kainas taip, kad galėtumėte išgyventi finansiškai, o kai patobulėsite ir įgausite dar daugiau patirties bei pasitikėjimo savimi - kelkite jas.
Šių žingsnių pagalba jūsų tikslas yra vos išėjus iš darbo turėti bent 3-5 potencialius (o dar geriau - jau esamus) klientus, kurie galėtų užtikrinti bent 70% jūsų pragyvenimui reikalingų pajamų.
2. Turėkite santaupų
Pats didžiausias full-time kūrėjo baubas - finansinis nestabilumas. Tik jūs patys galėsite užtikrinti, kad pakankamai uždirbate pragyvenimui ir šis žinojimas tikrai nėra maloniausia darbo dalis. Laimei, visuomet galima pasistengti ir turėti santaupų nenuspėjamoms situacijoms.
Štai kaip galite tai padaryti:
Supraskite savo išlaidas: apskaičiuokite vidutines mėnesio išlaidas, apimančias būstą, maistą, draudimą, prenumeratas, mokesčius ir t.t.
Atsidėkite 3-6 mėnesių sumą į santaupas: žinojimas, kad turite iš ko gyventi leis jums dirbti be panikos net ir išlikus sveikatos problemoms ar lėtesniam darbo periodui.
Taupykite sąmoningai: nuo kiekvienos algos ar freelance uždarbio atsidėkite fiksuotą procentą į santaupų sąskaitą. Laikykite tai “mokesčiais” sau.
Jei reikia, taupykite papildomai: atsisakykite nebūtinų prenumeratų, užsisakykite mažiau maisto į namus ir t.t. Kiekvienas sutaupytas euras gali tapti žingsniu laisvės link.
Šių žingsnių pagalba jūsų tikslas yra išėjus iš darbo turėti bent 3-6 mėnesių išlaidų sumą savo santaupų sąskaitoje.
3. Susipažinkite su verslo valdymu
Jei jau ruošiatės tapti individualiu kūrybiniu verslininku, turite suprasti, kaip šis formatas veikia. Nebūtina įgyti magistro laipsnio šioje srityje, tačiau būtina susipažinti su pagrindiniais verslo valdymo principais, kurie apsaugotų jus nuo naujoko nesėkmės.
Štai kaip galite tai padaryti:
Ieškokite edukacijos: tiek gyvai, tiek online galima rasti įvairios edukacijos apie individualaus verslo ar net konkrečiai kūrybinio verslo valdymą. Tai gali būti nemokami arba mokami kursai, o galbūt net ir privačios konsultacijos su specialistais. Kol turite tam laiko, pasinaudokite proga suprasti kas sudaro sėkmingo verslo pagrindą ir kam reikia pasiruošti iš anksto.
Susipažinkite su mokesčiais: jūs tikrai nenorite, kad metų gale jus pasitiktų mokestinės skolos, tad jau dabar išsiaiškinkite ką ir už ką privalo mokėti individualus verslininkas.
Domėkitės marketingu ir komunikacija: abu šie dalykai yra neatskiriama bet kurio prekės ženklo dalis, o patapdami paslaugų tiekėjų jūs neišvengiamai kursite prekės ženklą (asmeninį ar verslo - visiškai nesvarbu). Supraskite kaip veikia marketingo sistema ir susidarykite sau tinkamą strategiją.
Domėkitės pardavimų valdymu: kūrybinių paslaugų pardavimo būdai dažnai skiriasi nuo tradicinių, tad net jei pastaruosius 10 metų praleidote pardavinėdami telekomunikacijų paslaugas ir manote, kad šį tą žinote apie pardavimus, skirkite laiko mokslui apie personalizuotų paslaugų pardavimą bei klientų komunikaciją.
Domėkitės kainodara: kūrybinių paslaugų kainodara dažnai skiriasi nuo tradicinių kainų modelių. Jei šiandien manote, kad video ar foto paslaugas parduosite už “valandinį” - laikas ieškoti edukacijos!
Šių žingsnių pagalba jūsų tikslas yra pradėti full-time kūrėjo karjerą be rožinių akinių ir bent apytiksliai suvokiant į kokį mūšio lauką einate.
Taigi…
Tai, kaip greitai ir sėkmingai užkursite savo full-time kūrybininko karjerą, iš esmės priklauso nuo to, kaip gerai jai pasiruošite. Labai pasistengus (ir iš anksto turint šiek tiek santaupų) tai galite padaryti vos per kelis mėnesius. Ar svajojate apie individualaus kūrybinio verslininko karjerą? Papasakokite komentaruose kokių veiksmų imatės, kad ši būtų sėkminga.
Iki susimąstymų.