2025: 5 dalykai, kuriuos turi padaryti kiekvienas kūrėjas

Per pastarąjį mėnesį daugiau nei pusė mano skambučių su potencialiais klientais užsibaigė išvada, jog… “pradėsime dėlioti strategiją nuo sausio”.

Pripažinsiu, nustebau.

Neapsigaukite manydami, kad gruodis - tai atostogų metas. Dar blogiau - kad tai tik šiukšliadėžė paskutiniams darbų patepimams, kuriuos užbaigę smagiai atgersite naujuosius metus ir štai jau nuo sausio pradėsite ruoštis kitam sezonui. Sausis yra kitas sezonas. Sausio 1-oji yra starto linija, kurią palydi naujai išauta starto sirena. Ar tikrai norite prisijungti prie tų, kurie pirmojo metų mėnesio sąskaita dirba darbus, kuriuos be jokių problemų galėjo atlikti dabar?

Ar būtumėte laisvai samdomas kūrėjas, ar kūrybinių paslaugų įmonės atstovas, štai keli dalykai, kuriuos galite padaryti dar iki išauštant sausio rytuj, kurį verčiau praleisite dėkodami sau už pastangas, nei mojuodami pirštuku už vėlavimą.

1. Atlikite metinę veiklos analizę

Periodiškai atlikti kūrybinės veiklos, klientų bei finansų analizę yra būtina. Tik taip jūs išsiaiškinsite faktinę tiesą apie savo veiklos rezultatus, klientų vertę ir finansinius laimėjimus bei praradimus. Negana to, taip jūs nutiesite savo ateinančių metų veiklos kryptį, o prie to pačio gal net ir išsiaiškinsite, kad visai ne naujam kameros rig’e yra atsakymas į jūsų verslo sėkmę.

Analizių bei auditų gali būti įvairių ir jų procesai priklauso nuo to, ką norite išgryninti. Jei niekada to nedarėte, štai kur rekomenduočiau pradėti:

  • Išsigryninkite kokiems klientams sukūrėte daugiausiai grįžtamosios vertės, kokias paslaugas jie pirko ir pasvarstykite kaip šią paslaugų sritį galite dar labiau pagerinti kitais metais. Kai kada netikėtai tai gali tapti jūsų nenumatyta specializacijos kryptimi.

  • Išsigryninkite kokie projektai atnešė daugiausiai grynųjų pajamų. Pasvarstykite kas juos sieja, kas leido suvaldyti resursus, kaip galite dar pagerinti jų kūrybos procesus ir kokie klientai nekantraudami laukia tokių paslaugų.

  • Išsigryninkite kurie klientai ir kokio tipo projektai jums neapsimokėjo arba “išėjo ant nulio”. Pasvarstykite, ar verta pagerinti kūrybinius procesus tokio tipo projektuose, o gal visai jų atsisakyti?

  • Atkreipkite dėmesį į pasikartojančius užsakymus ir ilgalaikius klientus. Kaip juos išlaikote? Ką padarysite, kad 2025 m. jie nepasirinktų kito paslaugų tiekėjo?

  • Peržiūrėkite savo veiklos išlaidas: ar visos sąnaudos buvo būtinos, o galbūt kažkur galite pradėti valdyti resursus geriau?

  • Išanalizuokite visus atšauktus projektus, “dingusius” klientus ir ypač tuos, kurie pasirinko jūsų konkurentus. Kodėl jie priėmė šį sprendimą? Ką galite padaryti geriau?

Kaip jau supratote, iš galvos šios analizės nepadarysite, ją reikia daryti raštu. Jausmai ir emocijos gali būti apgaulingi kai kalbame apie ilgalaikes peripetijas, todėl rekomenduoju visą tai ne tik užsirašyti, bet ir rinkti šiai analizei reikalingus duomenis nuolatos (jei to dar nedarote).

2. Peržiūrėkite savo portfolio

Jūsų portfolio - tai veidas, kurį pirmiausiai pažįsta potencialus klientas. Pasirūpinkite, kad šis 2025 metus pasitiktų šviežias.

  • Atnaujinkite darbų portfolio, kad šis atspindėtų geriausius ir naujausius jūsų pasiekimus.

  • Nesukiškite visko į vieną vietą: portfolio yra vertingesnis, kai jį puošia tik rinktiniai ir geriausiai jūsų specializaciją (esamą ar norimą) atspindintys darbai.

  • Patikrinkite ar portfolio nebjaurina rašybos klaidos, neveikiančios nuorodos ar nebeaktualus dizainas.

Jei turite papildomo laiko, prie kiekvieno kūrybinio darbo pavyzdžio galite parašyti ir konkretaus projekto sėkmės istoriją.

3. Peržiūrėkite savo viešąjį įvaizdį

Skaitmeninis pėdsakas yra toks geras (arba toks blogas) kokį jį sukuriate. Pasirūpinkite, kad naujuosius metus jūsų internetinė asmenybė pasitiktų be spuogų.

  • Atnaujinkite savo profesinius kanalus, pravalykite nuo nereikalingos informacijos, užpildykite juos nauja.

  • Peržiūrėkite asmeninius kanalus ir įsitikinkite, kad šie nedaro gėdos jūsų profesinei pusei.

  • Peržiūrėkite ar veikia visos kontaktų nuorodos, ar atnaujinti visi telefonų numeriai ir el.paštai.

  • Jei matote, kad “nelabai yra ką taisyti”, paskirkite laiką ateinančio pusmečio komunikacijos planuotei. Jei nėra spuogų, nereiškia, kad yra veidas, o tokį susikurti būtina!

4. Peržiūrėkite savo kainodarą

Jūsų paslaugų kainodara gali keistis ir metų eigoje, tačiau judėsite dar greičiau jei šiuos pokyčius bent preliminariai numatysite metams į priekį.

  • Pažiūrėkite į veidrodį ir prisipažinkite ar turite aiškų kainodaros modelį, o galbūt vis dar dirbate “už valandą” ir negalite numatyti savo pajamų į priekį.

  • Įsivertinkite ar jūsų paslaugų vertė ir kaina atitinka rinkos standartą. Jei esate per pigus - pats laikas pabrangti. Jei esate per brangus - pats laikas keisti kliento profilį.

  • Dar kartą peržiūrėkite sėkmingiausius savo projektus ir įsivertinkite kaip valdote resursų sąnaudas bei kaip tai galėtumėte daryti geriau nekeisdami galutinės kainos.

  • Išsigryninkite koks turėtų būti jūsų darbo krūvis 2025 metais, kokie projektai ir kokie klientai jums palankiausi siekiant užsidirbti norimą kiekį grynųjų pajamų.

Neturėdami gero supratimo apie savo paslaugų kainas bei negalėdami numatyti jų krypties jūs rizikuojate dar vienus metus praleisti plevėsuodami finansinėje nežinomybėje, o to juk niekas nenori, ar ne?

5. Išsikelkite tikslą ir nusimatykite strategiją

Net jei ir esate linkę plaukti pasroviui, negalite dalintis šiuo bruožu su veikla, kuri jums neša pinigus. Kiekvienais metais matome kūrybinius verslus, kurie paskęsta bankrote tik todėl, kad neturi žalio supratimo kur plaukia. Juk jūs žinote ko norite iš savo verslo ar laisvai samdomos veiklos - imkitės veiksmų plano! Atsižvelgdami į metinę analizę išsigryninkite realiai pasiekiamus tikslus (ir gal truputį svajonės), rimtai pasvarstykite kokios priemonės padėtų juos pasiekti ir bent preliminariai užsirašykite kaip ir per kokį laikotarpį juos pasieksite. Net jei ir visai nedraugaujate su strategija, menkutis planas su konkrečiais laiko rėmais jums padės įlipti į valtį, o ne leistis toliau būti talžomiems sėkmės bangų.

Pasiruošę? Ruošiamės!

Kol kitus blaško balta mišrainė, jūs žinote, kad bet kokia sėkmė yra pasiekiama ne dideliais šuoliais, o menkais žingsniukais, kuriuos tipenti galima visus dvylika mėnesių per metus. Padovanokite sau šią nedidelę aiškumo dovaną, kuri leis pradėti naujus metus kryptingai ir nuosekliai.

Iki susimąstymų.

Previous
Previous

Kaip mesti darbą ir tapti full-time kūrėju?

Next
Next

Neįtikėtinai tikra istorija arba “Talento nepragersi”