Ar būtina visada išrašyti sąskaitą?

Jei tik neseniai pradėjote savo kūrybinę veiklą ir ji dar netapo pagrindiniu jūsų pajamų šaltiniu, gali būti, kad susidūrėte su pasiūlymais už paslaugas atsiskaityti grynais pinigais. Gali būti, kad pavieniai klientai už paslaugas nori apmokėti nedideliais banko, PayPal ar Revolt pavedimais ir tai daro neversdami jūsų pasirašyti jokios sutarties ar net išrašyti sąskaitos. Ar gali būti, kad ne visada būtina išrašyti sąskaitą už atliktas paslaugas?

Kodėl kai kurie klientai prašo neteikti sąskaitos

Nors sąskaitos pateikimas yra jūsų asmeninė atsakomybė, tam tikrose situacijose galite susidurti su klientais, kurie pageidaus šio popierizmo vengti. Taip gali nutikti tuomet, kai dirbate su menkai apmokamais užsakymais, o jūsų klientas siekia išvengti mokesčių, kurie neišvengiamai prisidėtų prie galutinės sumos jei išrašytumėte sąskaitą. Taip pat su tokia situacija galite susidurti tuomet, kai verslas, kuriam teikiate paslaugas, siekia šiek tiek nusikalsti ir mokėti “juodais” pinigais dėl jam vienam suprantamų priežasčių. Bet kuriuo atveju privalote žinoti, kad tokius reikalavimus keliantys klientai nėra jums naudingi ir nekuria vertės jūsų kūrybiniam verslui.

Popierizmo įtaka jūsų reputacijai

Nors mokesčių nemokėjimas ir grynųjų susidėjimas į kišenę gali skambėti viliojančiai, tai nėra nei legalu, nei etiška. Dirbdami už “juodus” pinigus jūs nė kiek neprisidedate prie savo prekės ženklo reputacijos, o apie eksperto poziciją ir lygiavertiško bendradarbiavimo dinamiką su klientais galite iš viso pamiršti.

Jūsų tikslas yra suformuoti respektabilų asmeninį arba kūrybinio verslo prekės ženklą, o pinigus uždirbdami nelegaliais būdais to padaryti tiesiog negalite. Ir negalvokite, kad taip padirbėję su vienu klientu, su kitu jau išrašysite sąskaitą ir viskas bus gerai. Žodis sklinda ir didžioji jūsų klientų dalis atkeliaus per rekomendacijas, tad jei nesiekiate būti rekomenduojamas kaip “po stalu” dirbantis specialistas, priimkite teisingus sprendimus jau dabar.

Ar jau minėjau, kad tai tiesiog nelegalu?

Kaip išrašyti sąskaitą fiziniam asmeniui

Žemiau pateikta informacija remiasi Saskaita123 portalo informacija.

Nesvarbu, ar savo paslaugas parduodate juridiniams ar fiziniams asmenims - abiem atvejais privalote išrašyti sąskaitą faktūrą. Jei esate PVM mokėtojas, privalote išrašyti PVM sąskaitą faktūrą, tačiau tokiu atveju jums greičiausiai nekyla klausimų apie sąskaitų būtinybę kūrybiniame versle.

Sąskaita faktūra fiziniam asmeniui yra dokumentas, kuriuo patvirtinamas jūsų paslaugų pardavimas objektui, kuris nėra įregistruotas kaip verslo objektas. Iš esmės, sąskaitos faktūros tokiais atvejais yra išrašomos tam, kad pardavėjas galėtų pagrįsti savo pajamas mokesčių tikslais.

Išrašant sąskaitą faktūrą fiziniam asmeniui jūs privalote nurodyti šiuos rekvizitus:

  • Sąskaitos pavadinimas / numeris

  • Sąskaitos data

  • Paslaugos pardavėjo pavadinimas, adresas, kodas ir kontaktinė informacija

  • Pirkėjo vardas, pavardė ir adresas

  • Paslaugų pavadinimas, kiekis ir kaina

  • PVM suma (jei taikoma)

  • Mokėjimo terminas

  • Kiti privalomi rekvizitai pagal LR buhalterinės apskaitos įstatymą - nesuklysite, jei periodiškai pasidomėsite įstatyminiais pokyčiais ir korekcijomis, aktualiais jūsų verslui.

Svarbu žinoti, kad sąskaitą būtina išrašyti ir tuo atveju, jeigu asmuo nepageidauja jos gauti.

Kaip išrašyti sąskaitą juridiniam asmeniui

Kaip jau supratote, išrašyti sąskaitas yra ne tik būtina, bet ir svarbu. Tai užtikrina pirkimo-pardavimo proceso aiškumą ir skaidrumą tarp abiejų sandorio šalių.

Išrašant sąskaitą faktūrą juridiniam asmeniui jūs privalote nurodyti šiuos duomenis:

  • Sąskaitos pavadinimas / numeris

  • Sąskaitos išrašymo data

  • Pardavėjo pavadinimas, adresas, kodas, kontaktiniai duomenys

  • Apmokėjimo gavėjo duomenys (banko sąskaita)

  • Pirkėjo pavadidinimas, adresas, kodas, kontaktiniai duomenys

  • Paslaugos pavadinimas, kiekis, kaina ir suma

  • Įvardinamas sąskaitą išrašęs ir ją priėmęs asmuo.

Sąskaitoje gali būti nurodoma ir PVM suma, jei situacija tokios reikalauja.

Ką daryti, jei sąskaita išrašyta klaidingai?

Padarius bent menkiausią klaidą sąskaitoje, būtina ją ištaisyti ir iš naujo pristatyti sąskaitą klientui. Tai yra legalus dokumentas, kuris privalo būti aiškus, tikslus ir teisingas, o informacija privalo sutapti abiejų sandorio pusių dokumentuose.

Kiek laiko reikia saugoti sąskaitas?

Sąskaitos faktūros turėtų būti saugomos nuo 5 iki 10 metų, priklausomai nuo individualių aplinkybių.

Kokius mokesčius turiu įskaičiuoti?

Išrašydami sąskaitą jūs pasižadate valstybei sumokėti visus privalomus mokesčius. Jei dirbate individualios veiklos pagrindu, galite naudoti šią individualios veiklos skaičiuoklę, kuri padės aiškiai numatyti kiek gausite “į rankas” ir kiek turėsite sumokėti GPM, PSD ir VSD mokesčių. Šio įrankio pagalba galite apskaičiuoti kokią sąskaitą turite išrašyti klientui, kad už jūsų paslaugas sumokėta suma nebūtų mažesnė, nei sutarėte, kai nuo jos bus nuskaičiuoti mokesčiai.

Papildomas patarimas: dažnas paslaugų tiekėjas mokesčius moka metų gale, kai prireikia susirūpinti pajamų deklaracija. Jei dirbate sėkmingai, tai gali grėsti didelėmis mokesčių skolomis, kurias reikės sumokėti per ganėtinai trumpą laiką. Noriu priminti, kad individualios veiklos mokesčius galite susimokėti kaskart, kai gaunate tokio pobūdžio apmokėjimą. Pasinaudoję anksčiau minėta skaičiuokle galite pervesti atitikamas sumas Sodrai (PSD ir VSD mokesčiai) bei VMI (GPM mokestis). Taip užtikrinsite, kad metų gale jūs neturėsite mokestinių skolų arba turėsite jų gerokai mažiau.

Įmokų kodus, kuriais galite sumokėti mokesčius, rasite čia: SODRA ; VMI


Belieka palinkėti skaidraus bendradarbiavimo ir lengvos buhalterijos. Iki susimąstymų.

Previous
Previous

Bulvinių projektų vadovai

Next
Next

Ieškantiems aiškumo