Kas yra kūrybinis portfolio ir kaip jį susikurti?
Kalbant apie kūrybinį portfolio, dažnai susiduriame su klaidingu įsitikinimu, kad tai yra tiesiog mūsų atliktų darbų klientams rinkinys. Štai, dirbau su tuo ir su anuo prekės ženklu, o štai kaip atrodė mano darbai atlikti jiems. O ko gi dar norėti iš to portfolio?
Deja, toks stereotipinis požiūris gali būti rimta kliūtis jūsų karjeros augimui ir tikrojo potencialo atskleidimui. Šiame tekste išsiaiškinsime kas slepiasi už portfolio funkcijos ir kaip jį susikurti, kad šis kūrėjui tarnautų našiausiai.
Portfolio - visai ne apie klientą.
Įsivaizduokite, kad esate dailininkas, pas kurį užsakovas nuolat užsako tapyti tik natiurmortus su obuoliais. Jūs puikiai tapote obuolius, tačiau jūsų tikroji aistra ir talentas slypi peizažų tapyboje. Vadovaujantis stereotipine logika, jei jūsų portfolio sudarytų tik klientų užsakyti darbai, jis būtų pilnas obuolių, nors iš tiesų jūs norite (ir puikiai galėtumėte) kurti įspūdingus peizažus.
Štai kodėl svarbu suvokti: portfolio nėra ir negali būti tik tai, ką sukuriame klientams. Tai yra jūsų galimybių, įgūdžių bei kūrybinės vizijos demonstracija, kurios negalima apriboti tik tuo, ko prašo visiškai apie jūsų potencialą nenusimanantys klientai.
O kaip gi tuos klientus su potencialu supažindinti? Atsakymas nenutolsta: kurkite jūsų viziją reprezentuojantį portfolio, kuriuo galėsite naudotis potencialių klientų pritraukime. Portfolio turėtų atspindėti:
Jūsų specializaciją: sritį, kurioje norite dirbti ir tobulėti, net jei dar neturite daug užsakymų šioje srityje.
Jūsų geriausius darbus: ne tuos, už kuriuos jums sumokėjo daugiausiai, bet tuos, kurie geriausiai demonstruoja jūsų įgūdžius ir kūrybiškumą jums tinkamos specializacijos srityje.
Jūsų unikalų stilių: tai, kas išskiria jus iš kitų kūrėjų ir daro jūsų darbą atpažįstamą.
Jūsų potencialą: ne tik tai, ką jau esate padarę, bet ir tai, ką galite padaryti ateityje.
Ar visi jūsų klientams atlikti darbai atspindi būtent šiuos dalykus? That’s what I thought.
Kaip susikurti portfolio be klientų?
Daugelis kūrėjų patenka į užburtą ratą: jie negali gauti norimų užsakymų, nes neturi atitinkamų darbų portfolio, bet negali sukurti portfolio, nes neturi užsakymų. Štai kodėl svarbu suprasti: jums nereikia klientų, kad sukurtumėte įspūdingą portfolio. Portfolio tikslas - pademonstruoti jūsų galimybes ir jų pagrindu pritraukti tikslinę klientūrą, kuriai reikia būtent to, ką jūs darote geriausiai. Tam nereikia klientų. Tam reikia tik vizijos ir kūrybiškumo.
Štai keletas būdų kaip galite susikurti portfolio nedirbdami su klientais:
Savarankiškas darbas: skirkite laiko kurti projektus, kurie atspindi jūsų tikruosius įgūdžius ir svajonių specializaciją. Jei norite dirbti produktų fotografijoje - dabar pat keliaukite į artimiausią parduotuvę ir nusipirkite produktą, kurio fotografijai jau turite viziją. Net jei ir negalite sukurti galutinio produkto, jūsų portfolio dalimi gali tapti ir eskizai bei konceptualūs dizainai.
Bendradarbiaukite su kolegomis: apjunkite jėgas su kitais savo srities kūrėjais ir kurkite tai, kas jums visiems aktualu. Kai kurie projektai neabejotinai reikalauja daugiau nei vieno kūrėjo įsitraukimo, tačiau dar nesutikau menininko, kuris išgirdęs jam išties patrauklią idėją, nesutiktų gerai praleisti laiko ją įgyvendindamas. Be to, bendri kūrybiniai projektai yra ir puikus būdas plėsti savo profesinį tinklą.
Dirbtuvės ir konkursai: drąsiai dalyvaukite įvairiuose kūrybiniuose konkursuose, kur būsite priversti priimti iššūkį ir jį įgyvendinti. Tai ne tik motyvuos jus kurti čia ir dabar, bet ir suteiks galimybę įgauti naujų idėjų pasiremiant kitų kūrėjų darbais.
Kada reikia (ar reikia) dirbti nemokamai?
Nors manipuliatyvus užsakovas ir sakys jums priešingai, jūs neprivalote nemokamai dirbti tam, kad susikurtumėte savo portfolio. Visi tie “gal kam reikia praktikos ar pasipildyti portfolio” darbo skelbimai ir yra tik tai - neapmokamų darbuotojų paieška, dažnai paliekanti tik prastą skonį burnoje.
Yra dvi situacijos, kuomet galite savo darbą atlikti nemokamai:
Kai tai yra jūsų širdžiai artima veikla, prie kurios prisidėję jūs ne tik įgausite gabalėlį portfolio, bet ir pamaitinsite save dvasiškai. Pavyzdžiui, kai kuriems kūrėjams tai gali būti nemokama reklama gyvūnų prieglaudai ar kiti panašiai jautrūs tikslai, kurių nešama prasmė yra aukštesnė, nei jūsų pelnas. Tiesa, negalvokite, kad nemokamai pasisiūlydami filmuoti ar fotografuoti Porsche salono eksponatus jūs dvasiškai pasisotinsite: geriausiu atveju, jei toks prekės ženklas apskritai sutiktų priimti praktikantą, pamaitinsite savo ego.
Antra būtinoji sąlyga, kada galime dirbti nemokamai - kai dirbti nemokamai pasisiūlote jūs pats. Niekada nepasimaukite ant užsakovų, kurie svajingai žada papildyti jūsų portfolio už neapmokamą darbą, tačiau visuomet galite nudžiuginti tuos, kuriems padėti ir patys matote prasmę. Kaip greitai suprasite, abu šie punktai yra labai tarpusavy susiję.
Portfolio linkęs keistis
Svarbu suprasti, kad portfolio nėra statiškas dalykas. Jis turi augti ir keistis kartu su jūsų įgūdžiais bei kūrybiniais sugebėjimais. Reguliariai atnaujinkite darbus ir pašalinkite tuos, kurie nebeatitinka jūsų dabartinio lygio. Nesijaudinkite, jei darbų nedaug - geriau vos trys kokybiški darbai, nei dešimt išties vidutiniškų.
Norėdami dar šiek tiek pagerinti savo portfolio, nepamirškite papasakoti savo darbų istorijos: kaip atrodė kūrybinis procesas, su kokiais iššūkiais susidūrėte, kaip juos įveikėte. Jūsų darbų portfolio turi būti ne tik gražus, bet ir aiškus jūsų potencialiam klientui. Būkite atviri: ar dabartinis jūsų portfolio įtikintų jus samdyti save?
Taigi,
Jūsų portfolio yra jūsų kūrybinės karjeros veidrodis. Jis turėtų atspindėti ne tik tai, ką jau esate padarę, bet ir tai, ką galite ir norite daryti ateityje. Neapribokite savęs tik klientų užsakymais - kurkite, eksperimentuokite ir nuolat tobulėkite. Tik taip galėsite sukurti portfolio, kuris ne tik pritrauks norimų klientų, bet ir motyvuos jus siekti naujų kūrybinių aukštumų. Nepamirškite: jūsų geriausias darbas gali būti tas, kurį dar tik sukursite. Tad marš į artimiausią Lidl’ą ir imkitės gaminti tą produkto fotosesiją.